Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de Kovid-19 tedbirleri denetimi

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de Kovid-19 tedbirleri denetimi

ADANA (AA) - Içisleri Bakanliginca "Saglik için hepimiz için" sloganiyla Türkiye genelinde uygulanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri denetimleri, Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de de yapildi.

Adana'daki denetimlerde Vali Süleyman Elban, beraberinde Il Emniyet Müdürü Dogan Inci ile Çakmak ve Atatürk caddeleri ile 5 Ocak Meydani'nda denetimlere katilarak, esnafi ve vatandaslari maske takmalari, sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda uyardi.

Sokakta birçok kisinin maske taktigini büyük bir memnuniyetle gördüklerini belirten Elban, "Adana'da sicaga ragmen insanlarin hassasiyet göstermesi bizi Kovid-19 ile ilgili mücadelede yüreklendirdi ve umutlandirdi. Insallah bundan hem Adana hem de ülke olarak basariyla çikacagimizi düsünüyorum." diye konustu.

Elban, uyarilara ragmen kendisinin ve diger insanlarin sagligini tehlikeye atanlara cezai müeyyide uygulanacagini bildirdi.

Il Tarim ve Orman Müdürlügü ile Çukurova Belediyesi ekipleri de ilçede kurulan pazar yerlerini denetledi. Toros Mahallesi'ndeki semt pazarinda dezenfektanla ellerini temizleme imkani sunulan vatandaslarin atesleri ölçüldü. Denetimlerde, pazarcilara ve vatandaslara maske takmalari konusunda uyarida bulunuldu.

Adana Il Tarim ve Orman Müdürü Adil Alan, AA muhabirine, kent genelinde bugün kurulan 17 pazar yerinde denetim yapildigini belirterek, "Burada amacimiz özellikle salgin sürecinde vatandaslari uyarmak. Bu uygulamalarla hem tedbir hem de farkindalik olusturmak istiyoruz." ifadelerini kullandi.

- Mersin

Mersin Valisi Ali Ihsan Su ve Il Emniyet Müdürü Mehmet Sahne, kent genelindeki denetimlere katildi.

Su ve Sahne, Çamlibel Balikçi Barinagi'ndaki denetimlerde, toplu tasima araçlarindaki vatandaslara uyarilarda bulunup brosür dagitti.

Vali Su, gazetecilere, denetimlerde vatandaslarin bilinçlenmesini saglamayi amaçladiklarini belirterek, "Tüm birimlerimiz sahada denetlemeleri yapiyor. Hepimizin sagligi için yapacaklarimiz basit, zor degil. Maske, mesafe ve hijyene önem verirsek koronavirisün üstesinden gelebiliriz. Bu bize bagli. Maske, mesafe ve hijyeni uygulamaya devam etmeliyiz. Vatandaslarimiz da tedbirlere genel itibariyla uyuyor." seklinde konustu.

Trafik Denetleme Sube Müdürlügü ekipleri de Mersin Sehirlerarasi Otobüs Terminali'ndeki yolcu otobüslerini denetledi. Sürücüleri ve yolculari Kovid-19 tedbirlerine uymalari konusunda uyaran ekipler, brosür dagitti.

- Hatay

Hatay Valisi Rahmi Dogan ve beraberindeki diger ilgililer, Saray Caddesi ve tarihi Uzun Çarsi'da vatandaslari ve esnafi tedbirlere uymaya davet etti.

Dogan, gazetecilere, martin basindan beri tüm dünyada koronavirüs ile büyük bir mücadele oldugunu anlatarak, söyle konustu:

"Özellikle maske ve mesafe konusunda vatandaslarimizi tekrar uyarmak, hatirlatmak anlaminda, bir farkindalik uyandirma anlaminda, tüm valilerimiz, kaymakamlarimiz, belediye baskanlarimiz ve sivil toplum kuruluslariyla etrafimizdaki insanlara maske ve mesafe hususunda bir hatirlatma girisiminde bulunuyoruz. Bütün vatandaslarimiza çagrimiz su, maske ve mesafe gerçekten çok önemli. Bu asi bulunmadigi müddetçe, maske ve mesafeyi korumadigimiz zaman sikinti yasayacagimiz asikar. Herkes kendi tedbirini almali ve etrafindakilere de bu konuda hatirlatma yapmali."

Reyhanli ilçesindeki Cilvegözü Sinir Kapisi'nda da denetim yapildi. Ekipler, tir ve yolcu tasiyan ticari araç sürücülerine Kovid-19 tedbirlerine uymalari tavsiyesinde bulundu. Sinir kapisindaki çesitli alanlara, tedbirlerle ilgili Türkçe ve Arapça brosürler asildi.

- Osmaniye

Osmaniye'de de polis uygulama noktasinda, sürücülere yönelik denetim gerçeklestirildi.

Ekipler ayrica kent merkezinde vatandasa ve esnafa Kovid-19 tedbirleri kapsaminda bilgilendirme yapti.

Denetimlere katilan Vali Yardimcisi Adem Yilmaz, esnafa maskesiz kimsenin içeri alinmamasi uyarisinda bulundu.

Il Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumus, Jandarma Komutani Albay Zafer Tombul, Belediye Baskan Yardimcisi Mehmet Hulusi Akkus, kurum müdürleri ile sivil toplum kurumu temsilcilerinin de katildigi denetimler sürüyor.


Haber Kaynak : aa