Arif Alkan
6.09.2020 08:41:12
Gazetenizi umarim begenimi kazanir

Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta koronavirüs denetimleri

Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta koronavirüs denetimleri

ADIYAMAN (AA) - Içisleri Bakanliginca ülke genelinde baslatilan es zamanli koronavirüs denetimleri, Adiyaman, Sanliurfa, Malatya, Gaziantep ve Kahramanmaras'ta da gerçeklestirildi.

Adiyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Belediye Baskani Süleyman Kilinç, Il Saglik Müdürü Erdogan Öz, Il Emniyet Müdürü Ibrahim Ergüder ve diger yetkililerle katildigi denetimde, kentteki esnaf ve vatandaslari maske, mesafe ve hijyen konusunda uyardi.

Vali Çuhadar, gazetecilere yaptigi açiklamada, her hafta sosyal duyarliligin artirilmasina yönelik esnaf gezilerini sürdürdüklerini söyledi.

Sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarina uyulmasi gerektigini esnafa bir kez daha hatirlattiklarini dile getiren Çuhadar, "Özellikle vatandaslarimizin maske kullanimina özen göstermesi gerekiyor. Vakalarin arttigini bilmelerini istiyorum. Bu vakalarin artisini önlemek elimizde. Önlemlere ne kadar uyarsak o kadar sonuç alacagiz." diye konustu.

Belediye Baskani Süleyman Kilinç ise ziyaretlerde güzel örneklerle karsilastiklarini, bazi insanlarin da uyarilari dikkate almadigini gözlemlediklerini anlatti.

Kentteki vaka sayilarinda son dönemlerde artis olduguna isaret eden Kilinç, herkesin daha dikkatli olmasini istedi.

- Sanliurfa

Sanliurfa Valiligi öncülügünde kaymakamliklar tarafindan koordine edilen denetim ekipleri, is yeri, sosyal alan, maske ve sosyal mesafe kontrollerine kesintisiz devam ediyor.

Basta Emniyet teskilati olmak üzere kamu kurum ve kuruluslarinca görevlendirilen bin 630 personelin, 403 ekiple yaptigi denetimler kapsaminda, is yeri sahipleri ve çalisanlar koronavirüs tedbirlerine uymalari konusunda uyarildi.

Evde izolasyon denetimleri de sürdürüldü. Bu kapsamda, evde izolasyon tedbirine tabi tutulan vatandaslarin ikametlerinden ayrilmamasi, saglik sorunu olan aile bireylerinin 112 Acil Çagri Merkezi veya Alo 184 numaralarina bildirilmesi gerektigi hatirlatildi.

- Malatya

Malatya kent merkezindeki denetimlere, Vali Aydin Barus, Il Emniyet Müdürü Ercan Dagdeviren, Il Jandarma Komutani Albay Necmi Ince ve Büyüksehir Belediye Baskan Vekili Selim Pilten de katildi.

Barus ve beraberindekiler, esnaf ve vatandaslara maske, mesafe ve hijyen uyarisi yapti.

- Gaziantep

Gaziantep Valisi Davut Gül, sebze halindeki denetime katildi.

Vatandaslari ve esnafi bilgilendiren Vali Gül, maske, mesafe ve temizlik konusunda uyarilarda bulundu.

- Kahramanmaras

Kahramanmaras'ta ise Vali Ömer Faruk Coskun ve Il Emniyet Müdürü Salim Cebeloglu, denetimleri inceledi.

Onikisubat ilçesi Sazibey Mahallesi'ndeki isletmeleri ve alisveris merkezini gezen Coskun ve beraberindekiler, yetkili ve çalisanlardan salgina karsi duyarli olmalarini istedi.

Coskun, gazetecilere, su an için sahada bir sorun görülmedigini söyledi.

Salgin tehlikesinin devam ettigini belirten Coskun, "Türkiye'de oldugu gibi ilimizde de zaman zaman vakalarda artis olabiliyor. Su an çok sükür kontrol disinda bir durum yok ve söz konusu degil. Vaka sayilari degerlendirildiginde geçmise oranla artis söz konusu. Alinan tedbirler neticesinde vaka sayilarinin asagi dogru dönecegini düsünüyoruz. Temennimiz bir an önce bu salgindan kurtulmak." dedi.


Haber Kaynak : aa