ALUTEAM, Kovid-19 sürecinde milli seferberlik ruhuyla sağlık için üretti

ALUTEAM, Kovid-19 sürecinde milli seferberlik ruhuyla sağlık için üretti

ISTANBUL (AA) - Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi Alüminyum Test Egitim ve Arastirma Merkezi (ALUTEAM), SAHA Istanbul'un koronavirüs (Kovid-19) salgini için milli seferberlik ruhuyla baslattigi destek çalismalarina malzeme laboratuvarlari ve eklemeli imalat üretim laboratuvarlari ile katildi.

Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi'nin açiklamasina göre, koronavirüs, tüm dünyada medikal cihazlara, özellikle solunum cihazina olan ihtiyaci arttirdi. Bu ihtiyaca yönelik Mart 2020'de seferberlik çagrisinda bulunan sanayi kümelenmesi SAHA Istanbul, sahip oldugu tasarim, mühendislik ve üretim faaliyetlerini pandemi sürecinde kullanima sundu.

Medikal cihaz üreticisi firmalarin saglik cihazi üretiminde kullanilan ve tedarik noktasinda sikinti yasanan ekipmanlari ile bilesenlerine yönelik hayata geçirilen çagriya, ALUTEAM de malzeme laboratuvarlari ve eklemeli imalat üretim laboratuvarlari ile katildi.

Açiklamada konuya iliskin görüslerine yer verilen ALUTEAM Tasarim ve Üretim Koordinatörü Cemal Irfan Çaliskan, SAHA Istanbul üzerinden kendilerine ulasan üretim taleplerini en kisa sürede cevaplandirmak için çalismalara basladiklarini bildirdi.

Salginin, tüm dünya nüfusunu etkileyen ve ne oranda zarar verecegi belirsiz olan bir süreci de beraberinde getirdigini aktaran Çaliskan, bu süreçte SAHA Istanbul tarafindan özellikle solunum cihazi ve bazi tibbi talepler konusunda tüm üyelerden sürece destek verebilecekleri konularin talep edildigini animsatti.

Çaliskan, "Biz de tasarim, üretim ve malzeme ekipleri olarak, eklemeli imalat üretimi ve sistem bilesen tasarimi, laboratuvar çalismalari ve malzeme konularinda danismanlik destegi verme karari aldik. Kisa süre içerisinde SAHA grubundan sonuçlanan tasarimlar tarafimiza iletilmeye baslandi. Bu tasarimlar, plastik ve metal malzemeden üretilebilecek solunum cihazi bilesenleri, solunum cihazlarinda kullanilan bazi aparatlar ve sarf malzemeleri olarak özetlenebilir." ifadelerini kullandi.


- "Üretimi titizlik ve hizla gerçeklestirdik"


Cemal Irfan Çaliskan, hassas bir dönem olmasi nedeniyle üretim sürecini büyük bir titizlik ve hizla gerçeklestirdiklerini kaydederek su açiklamalarda bulundu:

"Bilgisayar destekli bir tasarim verisinin o gün üretime alinarak bir sonraki gün acil kurye ile montaja yetistirilmesi süreçleri daha önce yasamadigimiz bir hassasiyet ve hizla gerçeklestirildi. Süreçte alti faz devam eden üretimlerde, Izmir Devlet Hastanesi'nin ihtiyaç duydugu solunum cihazi malzemelerinden yeni üretilmesi planlanan cihaza ait bazi bilesenlere, solunum cihazi motorunda kullanilacak sargi bobinine kadar birçok acil ihtiyaç üretimi yapildi, bazi konularda danismanlik hizmeti saglandi."

Çaliskan, birlik ve beraberlikle üretilen projelerde yer almaktan gurur duyduklarini belirterek, birçok farkli sektörde millilestirme çalismalarina tasarim, malzeme ve üretim konularinda destek veren ALUTEAM'in yeni normale geçis sürecinde de ihtiyaç duyulan alanlarda hizmet verecegini vurguladi.

Cemal Irfan Çaliskan, "ALUTEAM, pandemi süreci ve öncesinde millilestirme alaninda birçok sektöre bilgi ve ürün üreten aktif bir arastirma merkezidir. Bu anlamda yeni normale geçiste ve tüm süreçlerde gerek ürün gelistirme, gerekse üretim ve danismanlik konularinda üzerine düseni yapmaya devam edecektir." bilgilerini verdi.


- "Bilesen parçalarin imalatini gerçeklestirdik"


ALUTEAM Is Gelistirme Koordinatörü Ömer Sürmen ise, Saha Istanbul komite ve proje çalismalarinda aktif rol oynadiklarini kaydederek, birçok çalismada birlikte hareket ettiklerini ve çalismalara destek sagladiklarini bildirdi.

Salgin döneminde de SAHA Istanbul'un hizli reaksiyon vererek, üyelerinin tibbi cihaz ve teçhizat üretimine katki saglamasi konusunda organize oldugunu anlatan Sürmen, organizasyona bilgi birikimi ve üretim kabiliyetiyle destek sagladiklarini aktardi.

"Zamana karsi yarisilan bu dönemde cihazlarin üretiminin bir an önce yapilmasi gerekiyordu, bu nedenle hizli prototipleme cihazlarimizla bilesen parçalarin imalatini gerçeklestirdik." ifadesini kullanan Sürmen, su degerlendirmelerde bulundu:

"Fatih Sultan Mehmet Vakif Üniversitesi ve ALUTEAM'in vizyonu dogrultusunda sosyal sorumluluk projelerinde daima yer aliyoruz. Normallesme döneminde de ihtiyaçlara cevap verecegiz. Ülkemizin gelisiminde yerli ve milli üretimin çok büyük bir rolü oldugunu düsünerek bu minvalde projeler gelistiriyor ve bu projeleri hedefe ulastirarak ülkemize katma deger saglamaya çalisiyoruz. ALUTEAM bugüne kadar yaptigi gibi, normale geçis sürecinde de gerek tasarim gerekse üretim kaynaklari ile birlikte ihtiyaçlara cevap vermek üzere hazir olacaktir."
Haber Kaynak : aa