Antalya'da ayvadaki verim üreticinin yüzünü güldürdü

Antalya'da ayvadaki verim üreticinin yüzünü güldürdü

ANTALYA (AA) - Antalya'nin Kumluca ilçesinde üreticiler, rekoltesi yüksek olan ayvayi dalinda 2-3 liradan satmanin sevincini yasadi.

Örtüalti üretimin yani sira meyve yetistiriciligiyle de öne çikan Kumluca'da özellikle son yillarda kurulan ayva bahçelerinde artis görülüyor.

Ilçede 25 dekar alanda ayva üretimi yapan Ekrem Duran, gazetecilere, bahçesinde 1800 ayva agaci bulundugunu söyledi.

Ürünlerin hasadina basladiklarini belirten Duran, "Bu yil ayvada ürün rekoltesi yüksek. Tüccarlardan yogun talep var. Meyvelerimizi dalinda 2 ila 3 liradan satiyoruz. Bu yil tüm bahçelerimdeki meyveleri yaklasik 150 bin liraya sattim, çok mutluyum." dedi.

Duran, bakim ve yetistiriciligi açisindan her üreticinin zorlanmadan yapabilecegi bir ürün olan ayvanin kirsal alanlardaki çiftçilere önemli bir gelir kaynagi olacagini vurguladi.

- Ayva üretim alani 7 bin dekara ulasti

Kumluca Ziraat Odasi Baskani Hidayet Kökçe de ilçede örtüalti tarimin, kirsalda ise nar, elma, kiraz, ayva, ceviz gibi meyve üretimlerinin yapildigini söyledi.

Çalti ve Gödene mahallelerinde ayva üretiminin hizla arttigini ifade eden Kökçe, "Ayvamiz bu topraklara uyum sagladi. Pazari güzel, tüccarlardan yogun talep var. Üreticimiz de gelen talepler dogrultusunda ayva üretimine yönelmis durumda." diye konustu.

Kökçe, ilçedeki ayva üretim alaninin 7 bin dekara ulastigini bildirdi.


Haber Kaynak : aa