Antalya'da Kovid-19 sürecinde de kurulan şirket sayısı arttı

Antalya'da Kovid-19 sürecinde de kurulan şirket sayısı arttı

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odasi (ATSO) Yönetim Kurulu Baskani Davut Çetin, ekimde 431 sirket kurulmasinin ekonominin gelecegine olan güvenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde de devam ettiginin göstergesi oldugunu bildirdi.

Çetin, yaptigi yazili açiklamada, ATSO Sicil Müdürlügü verilerine göre, ekimde yeni isletmelerin kurularak faaliyetlerine basladigini, en fazla sirket kurulusunun 169 firma ile Muratpasa'da gerçeklestigini belirtti.

Bu dönemde en fazla açilisin insaat faaliyetlerinde oldugunu vurgulayan Çetin, 58 firmayla basi çeken insaat faaliyetlerini 25 firmayla restoran, yiyecek içecek ve eglence, 24 firmayla tarimsal ürünlerin ticareti, 20 firmayla bilisim sektörlerinin takip ettigini aktardi.

Ekimde odaya kayitli içinde tarimsal ürün, yiyecek, içecek, tasimacilik, eglence hizmetlerinin de bulundugu 87 sirketin kapandigini belirten Çetin, sunlari kaydetti:

"Ekim ayinda toplam 431 sirket kuruldu. Bunun yüzde 22'sini kadin girisimcilerimiz gerçeklestirdi. Bu veriler Antalya ekonomisinin gelecegine olan güvenin pandemi sürecinde de devam ettigini gösteriyor. Türkiye genelinde kadin girisimci orani yüzde 10 düzeyinde. Bu orani artirmaliyiz. Kadin girisimciliginin desteklenmesi, odamizin temel çalisma konularindan birisi. Odamiz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren TOBB Antalya Kadin Girisimciler Kurulumuz da bize önemli destek veriyor. Türkiye ekonomisi, hedeflerine ulasmak istiyorsa, bunu kadinlarimizin katma degeri olmadan yapamaz."

- Kadin girisimciler, yenilenebilir enerji kaynaklarina da yatirim yapti

Çetin, ekim verilerine göre kadin girisimcilerin bu dönemde en çok elektrik enerjisi, bitkisel üretim faaliyetleri ve destekleyici hizmetlerle yenilenebilir enerji kaynaklari sektörlerine yatirim yaptigina isaret etti.

Ekimde sirket açilislarinin yüzde 45'ini 19 ile 40 yas araligindaki girisimcilerin yaptigini vurgulayan Çetin, TOBB Antalya Genç Girisimciler Kurulunun da genç girisimciligi özendirmek, desteklemek için çalismalarini sürdürdügünü belirtti.

Her yeni girisimin kent ekonomisine güç kattigina deginen Çetin, "ATSO olarak Antalya 4.0 vizyonumuz dogrultusunda yeni girisimlerin yüksek katma degerli alanlarda da olmasi için çalisiyoruz. Ekim ayinda kurulusu yapilan sirket sayisi itibariyla bilisim sektörümüz üst siralardaki yerini korumaya devam ediyor." ifadesini kullandi.


Haber Kaynak : aa