Coca-Cola Türkiye'den koronavirüsle mücadeleye 13 milyon TL destek

Coca-Cola Türkiye'den koronavirüsle mücadeleye 13 milyon TL destek

ISTANBUL (AA) - Coca-Cola Türkiye, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede, farkli alanlarda ihtiyaçlari karsilayacak sekilde, bugüne kadar toplam 13 milyon liralik destek sagladi.

Coca-Cola Türkiye'nin açiklamasina göre, salgin kapsaminda, toplum sagligini koruma hedefiyle sürecin en basindan itibaren güçlü adimlar atan sirket, pandemiyle mücadeleye destek olmayi sürdürüyor. Sirket, bu kapsamda bugüne kadar 13 milyon liralik destekte bulundu.

Açiklamada görüslerine yer verilen Coca-Cola Içecek Üst Yöneticisi (CEO) Burak Basarir, esi görülmemis bu zorlu süreçte birlikte hareket etmenin gücüne inandiklarini bildirdi.

Basarir, bu amaçla Türk Kizilayi, Temel Ihtiyaç Dernegi (TIDER) ve Ahbap Dernegi gibi sivil toplum kuruluslari ve ilgili kamu otoriteleri ile birlikte hareket ederek farkli alanlarda ihtiyaçlari karsilamak amaciyla, bugüne kadar toplam 13 milyon lirayi asan destek sagladiklarini aktardi.

Türk Kizilayi ile is birligi yaparak STK'larin çalismalarina destek sagladiklarini, Coca-Cola Vakfi araciligiyla Kizilay için 10 milyon liralik destekte bulunduklarini anlatan Basarir, Kizilay'in da katkisiyla 3 bacakli bir destek programi yürüttüklerini kaydetti.

Basarir, bu kapsamda Saglik Bakanligi'na medikal malzeme alimi ile 65 yas ve üzeri ihtiyaç sahiplerine gida ve içecek yardimi yapilmasi için destek sagladiklarini belirterek, su ifadeleri kullandi:

"Ülkemizde 7 bölgedeki 29 sehirde, 150 bin haneye ulasan gida bankalarina TIDER ile gida ve temizlik malzemesi ulastiriyoruz. 15 binden fazla yeme-içme hizmeti sektörü çalisanina temel gida ihtiyaçlarini karsilayabilmeleri için Ahbap Dernegi araciligiyla alisveris karti destegi sagladik. Bu çalismada sektör derneklerimiz TÜRYID ve TÜRES de ihtiyaç sahiplerine ulasmamizda bize destek oluyor. Bu alandaki bir diger destegi ise Metro Türkiye öncülügünde baslatilan 'Küçük Isletmem Için' projesiyle hayata geçiriyoruz. Ana partneri oldugumuz bu projeyle ekonominin can damari olan küçük isletmelere, hayat normale döndügünde gereken can suyunun karsilanmasina katki saglamak amaciyla ürün destegi veriyoruz."


- "Salginla mücadeleye destegimiz sürecek"


Basarir, bunlara ek olarak, simdiye kadar karantina altinda bulunan yaklasik 20 bin kisiye içecek temin ettiklerini, üniversite hastanelerinde saglik çalisanlarina, 112 Acil servisi çalisanlarina ve yerel yönetimlere ihtiyaç sahiplerine dagitilmak üzere ürün sagladiklarini bildirdi.

Fabrikalarinin özel bölümlerinde, hastanelerde kullanilmak üzere yüzey temizleme sivisi üretimine basladiklarini kaydeden Basarir, ilk etapta 11 ton yüzey temizleme sivisini il ve ilçe saglik müdürlüklerine ve talepte bulunan üniversite hastanelerine ulastirdiklarini, bu alanda ihtiyaç dogrultusunda üretime devam edeceklerini anlatti.

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan tarafindan baslatilan Milli Dayanisma Kampanyasi'na da destek olduklarini animsatan Basarir, "Ana hissedarimiz Anadolu Grubu'nun yaptigi 5 Milyon TL'lik bagisa, Coca-Cola Içecek olarak 1,25 milyon lira destek sagladik. Memleketimizde salgina karsi yürütülen mücadeleye destek vermeye devam edecegiz." açiklamasinda bulundu.

Haber Kaynak : aa