GÖRMÜŞ: HİJYENİK EKMEK ÜRETMEK VE SATMAK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ

Osmaniye Gıda Maddeleri Odası Başkanı Mehmet Görmüş, hijyenik ortamda ekmek üretmek ve satmak için çaba harcadıklarını bildirdi.

Koronavirüsü belasının baş göstermesi ile birlikte, merkezde gıda maddesi üreten ve yerlere gerekli yazıların ve uyarıların yapıldığını ifade eden Osmaniye Gıda Maddeleri Odası Başkanı Mehmet Görmüş ,”Koronavirüsü ortaya çıkmadan da elimizden geldiği oranda hijen şartlarına her türlü uyuyorduk. Ancak koronavirüs belasının ortaya çıkması ile birlikte, konun hassasiyetini tüm arkadaşlarımıza bildirdik. Gıda üreten her işyerimiz insanımıza, temiz ürün vermekle mükelleftir. Zaten arkadaşlarımız da temizlik şartlarına genel olarak uymaktadırlar. Amacımız Osmaniyelilere kaliteli, ucuz ve temiz gıda sunmaktır”dedi.

Osmaniye Gıda Maddeleri Odası Başkanı Mehmet Görmüş, ayrıca koronavirüsü bitene kadar gıda satan yerlerin açık kalacağını ancak bakanlıklardan gelen her türlü karara uyacaklarını ifade ederek,”Örneğin lokantalarımız açık kalacak ancak, her koltuk veya sandalyenin arası 1 metre açık olacak”dedi.