GÜBRETAŞ'la tarımda yüksek verim

GÜBRETAŞ'la tarımda yüksek verim

ISTANBUL (AA) - GÜBRETAS'in bilinçli tarim uygulamalarini yayginlastirmak amaciyla sürdürdügü "model üretim alani" çalismalarinda elde edilen sonuçlar, bol verimli ve yüksek kaliteli hasatlarla üreticilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

GÜBRETAS'tan yapilan açiklamaya göre, GÜBRETAS'in son yillarda agirlik verdigi tarimsal danismanlik çalismalari kapsaminda 2020 yilinda KKTC'de 2 ve Türkiye genelinde 29 noktada 17 farkli tarimsal bitki için model üretim alani olusturuldu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginina ragmen model üretim alanlarinda uygulanan etkili gübreleme programlari sonucu basarili hasatlar yapilmaya devam ediyor.

Kahramanmaras'ta kurulan misir model üretim alaninda verim ve kaliteyi artirmak amaciyla GÜBRETAS ziraat mühendislerinin danismanliginda uygulanan program sonucunda Türkiye ortalamasinin üzerinde verime ulasildi.

Model üretim alaninda dekardan 1.720 kilogram (kg) misir hasat edildi. Böylece bölge ortalamasina göre 620 kg/da, üretici uygulamasina göre ise 530 kg/da daha fazla misir hasadi gerçeklesti.

Sektörde öncü olmanin verdigi sorumluluk bilinciyle yillardir Türkiye genelinde tarimsal verimliligi artirmak ve iyi tarim uygulamalarini yayginlastirmak amaciyla "model üretim alani" uygulamalari gerçeklestiren GÜBRETAS, salgin döneminde de tarimsal danismanliga yönelik bu çalismalarini sürdürüyor.

Bu yil Türkiye genelindeki 29 noktada findiktan ayçiçegine, patatesten misira 17 farkli tarimsal ürün için kurulan model üretim alanlarinda, bilinçli tarim uygulamalariyla arazi sahibi üreticilerin de yüzünü güldüren yüksek verimler ve üstün kaliteli ürünler alinmaya devam ediliyor.

GÜBRETAS'in bilinçli tarimi yayginlastirmak amaciyla kurdugu model üretim alani uygulamalarindan biri de Kahramanmaras'in Dulkadiroglu ilçesinde gerçeklestirildi.

Bölgedeki bir üreticinin arazisinin 10 dekarlik bölümünde yapilan misir deneme ekimi uygulamasinda; toprak analizi sonuçlari, arazi ve bitki yapisi ve iklim sartlari gibi önemli faktörler dikkate alinarak misira özel bir bitki besleme programi olusturuldu. GÜBRETAS ziraat mühendisleri gözetiminde yürütülen uygulamanin sonucunda hem verim hem de kalite açisindan Türkiye ve bölge ortalamasina göre yüksek sonuçlar elde edildi.

2019 yili TÜIK verilerine göre, dekar basina ortalama 1.037 kg olan Türkiye verimi, denemenin kuruldugu Kahramanmaras'in Dulkadiroglu ilçe genelinde bu yil 1.000-1.100 kg civarinda gerçeklesti. GÜBRETAS'in bitkiye özel besleme programi ile model üretim alaninda dekardan 1.720 kg misir hasat edildi.


- "Misir veriminden yüzde 55 daha fazla artis sagladik"


Açiklamada görüslerine yer verilen, arazisine "model üretim alani" uygulanan Ökkes Çolak, ayni tarlanin diger bölümünde kendi yöntemleriyle uyguladigi sahit alandaki verimin 1.190 kg oldugunu belirterek, bu sonuçlara göre etkili gübreleme programi ile bölgedeki misir veriminden yüzde 55 daha fazla artis sagladiklarini bildirdi.

Çolak, "Yillardir biz kendi geleneksel yöntemlerimizle tarim yapiyorduk. Bu çalismada ise öncelikle GÜBRETAS ziraat mühendisleri, tarlamiza gelip topragimizi tahlil ettiler ve ona göre bir gübreleme reçetesi önerdiler. Bu sene hasatta geçen yillara göre daha fazla randiman aldim. Ben de bundan sonra ögrendigim tekniklerle ürünlerimi yetistirecegim. Bu verimli sonuçta emegi geçenlere tesekkür ediyorum." ifadelerini kullandi.


- "Yüksek verim için salgin döneminde de üreticilerin yanindayiz"


GÜBRETAS Genel Müdürü Ibrahim Yumakli da ülke tariminda verimliligi artirmak amaciyla kurulan sirketlerinin, özellikle son 15 yilda bu misyonu daha etkin hale getirmek için çiftçi egitim toplantilari, arazide gözlem ve reçetelendirme çalismalari ile "model üretim alani" gibi uygulamalara agirlik verdigini belirterek, sunlari kaydetti:

"Teknolojik imkanlarla da destekledigimiz bu ücretsiz tarimsal danismanlik faaliyetlerinde sektörde açik ara öncülügümüzü sürdürmekteyiz. Çiftçilerimize yerinde örnek uygulamalar sunmak için gelistirdigimiz model üretim alanlarinin sayisini da yildan yila artirmaktayiz. Ziraat mühendislerimizin önder üreticilerle yakin is birligi yaparak gerçeklestirdigi bu deneme ekimi alanlarinda, toprak analizine göre olusturulan besleme programini uygulayarak yüksek verimlere ulasmaktayiz. Üreticilerle el ele verilerek yürütülen örnek uygulamalarda elde ettigimiz verim artislari, bilinçli tarimin ve dogru bitki beslemenin önemini de ortaya koymaktadir."

Bilinçli tarimi yayginlastirma faaliyetleri kapsaminda Türkiye'de yaygin olarak yetistirilen ve üretici gelirleri açisindan önem tasiyan 15'ten fazla tarimsal bitki için model alan uygulamasi yaptiklarina isaret eden Yumakli, "Dünyada en fazla üretilen tahillarin basinda gelen misir, ülkemizde de farkli cografi bölgelerde yaygin olarak tarimi yapilan temel bir bitkisel üründür. Misir tariminda Türkiye genelinde geçen yilki dekar basi ortalama verim 1.037 kg idi. Ancak GÜBRETAS uzman ziraat mühendislerimizin yaptigi çalismalar ve bitkiye özel gübrelerimiz sayesinde bu yil Kahramanmaras'taki arazide bu oran, Türkiye ortalamasinin yaklasik yüzde 70 üzerine çikarak dekar basina 1.720 kg olarak gerçeklesti. Üreticilerimiz kadar bizi de mutlu eden bu sonuç, Türkiye tarimi için önemli bir katma deger göstergesi..." ifadelerini kullandi.

Yumakli, küresel salginin etkilerine ragmen bu yil planlanan model üretim alanlarinin çogunda hasat süreçlerinin tamamlandigini belirterek, "Simdiye kadar model alan çalismasi yaptigimiz alanlarin yarisinda hasat yapildi ve genel olarak güzel neticelere kavustuk. Önümüzdeki günlerde farkli illerde yapilacak diger hasatlardan da bölge ve Türkiye ortalamasi üzerinde verimler bekliyoruz." degerlendirmesinde bulundu.


- "Tarimsal danismanlik için her zaman üreticinin yanindayiz"


Ibrahim Yumakli, GÜBRETAS olarak çiftçilerin dogru tarim teknikleri konusunda bilinçlenmesi ve bereketli hasat elde etmelerini çok önemsediklerini vurguladi.

Yumakli, "Ülkemizde tarimsal üretimin devamliligi açisindan içinde bulundugumuz salgin döneminde tarimda verimlilik daha önemli hale geldi. Çünkü sinirli tarim alanlarindan daha fazla ürün elde etmek için verim ve kaliteyi artirmak gerekiyor. Bunu basardigimizda salgin dönemi ve sonrasinda ülkemizin gida ihtiyacini fazlasiyla karsilarken, ayni zamanda çiftçilerimizin tarimdan elde ettikleri gelirin de yükselmesine katki saglanmis olacaktir." ifadelerini kullandi.

GÜBRETAS'in, sahadaki uzman ekipleri ve teknolojik kanallarla tarimsal danismanlik için her zaman üreticinin yaninda olmaya devam ettigini bildiren Yumakli, sunlari kaydetti:

"Uzman ziraat mühendislerimizin model arazilerde yaptigi örnek uygulamalar, Türkiye'nin dört bir yaninda çiftçilere verilen farkindalik egitimleri ve bizzat araziye kadar gidip üreticilere verdikleri teknik destek sürüyor. Bunun yaninda özellikle salgin döneminde yogun bir ilgi ve önemli bir islev gören GÜBRETAS üretici danisma hatlari, sosyal medya hesaplarimizdan paylastigimiz bilgi ve videolar ile tüm cep telefonlarina kolayca yüklenip merak edilen konularda uzmanlara ulasilabilen GÜBRETAS EGP (Etkili Gübreleme Programlari) mobil uygulamasi gibi birçok teknolojik hizmetle de bu topraklara deger katmaya devam ediyoruz."Haber Kaynak : aa