Hatay künefesinde kullanılan tuzsuz peynir Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor

Hatay künefesinde kullanılan tuzsuz peynir Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor

HATAY (AA) - LALE KÖKLÜ - Antakya künefesinin içinde kullanilan özel tuzsuz peynir, son dönemde yurt disindan ilgi görmeye basladi.

UNESCO tarafindan gastronomi alaninda "Yaratici Sehirler Agi"na dahil edilen Hatay'da, aylik ortalama 600 ton üretilen tuzsuz künefe peynirinin yüzde 15'i ihraç ediliyor.

Künefeciler Dernegi (KÜNDER) Baskani Mustafa Görgen, AA muhabirine, künefeden sonra künefe peyniriyle de Hatay'in ihracatta söz sahibi olmaya basladigini söyledi.

Özel tuzsuz peynirin, Antakya künefesinin olmazsa olmazi oldugunu kaydeden Görgen, söyle devam etti:

"Künefe peynirinin önemi zaten künefemizin temel ham maddesidir. Bölgemizde bilindigi üzere endemik bitki örtüsü oldukça yaygin ve çesitli, bu endemik bitkilerle beslenen hayvanlarimizdan elde ettigimiz süt ve bölgenin nem orani bizim künefe peynirimizin istedigimiz aromaya ulasmasina çok büyük katki sagliyor. Hal böyle olunca disaridaki sehirlerden ve ülkelerden ciddi talep var. Zaten Türkiye geneli göndermedigimiz bölge yok, her tarafa künefe peynirimizi ulastiriyoruz. Bunun yani sira son zamanlarda yurt disindan da talep var, peynirimizin ihracina da basladik."

Hatay'da günlük yaklasik 200 ton künefe peyniri için süt islendigini belirten Görgen, bu sütten günlük ortalama 20 ton künefe peyniri elde edildigini aktardi.

Bunun da ayda 600 ton künefe peynir üretimine denk geldigini vurgulayan Görgen, üretilen peynirin yüzde 15'inin ihraç edildigini anlatti.

- "Çok güzel talepler var"

Künefenin peyniriyle de ihracatta söz sahibi olmak istediklerini kaydeden Görgen, su ifadeleri kullandi:

"Peynirimizin kendine özgü bir yapisi var, künefe için tuzsuz ve kendine özgü aromaya sahip olmasi bu peynirimizi çok degerli kiliyor. Dolayisiyla ihracatina basladik, özellikle Orta Dogu ülkeleri Irak, Suudi Arabistan, Dubai, Katar ve Kuveyt gibi bu bölgelere gönderme yapiyoruz. Su an ciddi bir boyutta degil ama çok güzel talepler var, her geçen gün gelisecek. Künefemizin ne kadar popüler oldugunu biliyorsak yarin bir gün künefe peynirimizin de yurt disinda ve içinde popülaritesini görecegiz, anlayacagiz. Bölge esnaflarimizla birlikte nasil ki künefede Hatay olarak Türkiye'de ve dünyada söz sahibiysek gene Hatay olarak künefe peynirimizle de dünyada söz sahibi olacagiz."Haber Kaynak : .