Hatay'da zeytin verimi azaldı, kalite arttı

Hatay'da zeytin verimi azaldı, kalite arttı

HATAY (AA) - SALIM TAS - Türkiye'nin önemli tarimsal üretim merkezlerinden Hatay'in Altinözü ilçesinde hasadi devam eden zeytinde "yok yili" nedeniyle rekolte azalsa da yüksek kalite üreticiyi sevindirdi.

Adi zeytinle anilan Altinözü ilçesinde yaklasik 190 bin dönümdeki 5 milyon agaçtan geçen sene 80 bin ton rekolte elde edilmesine karsin bu yil 50 bin ton civarinda ürün alinmasi bekleniyor.

Aromasi, kalitesi ve yüksek yag oraniyla ön plana çikan yerel zeytin çesitlerinde, "yok yili" nedeniyle verim azalsa da ürün kalitesi üreticilerin yüzünü güldürdü.

- "Ilçemizde her yil zeytin agaci dikimi artiyor"

Altinözü Tarim ve Orman Müdürü Çaglar Kaya, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Hatay'in sahip oldugu 17 milyon zeytin agacindan 5 milyonunun Altinözü ilçesinde bulundugunu söyledi.

Ilçede agaç dikiminin her yil arttigini belirten Kaya, Çiftçi Kayit Sistemi verilerine göre bölgede 4 bin üreticinin zeytincilikle ugrastigini ifade etti.

Kaya, Altinözü'nde zeytin hasadinin sürdügünü dile getirerek sunlari kaydetti:

"Ilçemizde her yil zeytin agaci dikimi artiyor. 2-3 yil öncesinde zeytin alani 160 bin dönümlerdeydi. Bu sene 190 bin dönüme çikti. Altinözü zeytininin kalitesi her zaman yüksektir. Altinözü'nde üretilen 'Halhali', 'Savrani' ve 'Karamani' gibi yerel çesitlerimiz var. Bunlarin yag kalitesi ve yag tutumu oldukça yüksektir. Bunlar bir marka sayilir ve Altinözü ile özdeslesmistir."

Çiftçi Necmettin Yapicioglu da 120 dönüm alanda zeytin yetistirdigini söyledi.

Çocuklugundan bu yana zeytincilikle ugrastigini belirten Yapicioglu, "Bu sene çok sicak geçti ve rekoltemiz biraz az oldu ama rekoltenin az olmasi zeytin tanelerini irilestirdi ve kalitesini artirdi. Zeytinde bir sene 'var yili' bir sene 'yok yili' oluyor. Bu yil 'yok yiliydi' ama zeytin kalitesi yüzümüzü güldürüyor. Zeytin her zaman kazandirir." dedi.

Üretici Veli Kalkan da 60 dönüm civarindaki zeytin bahçesinde sürdürdügü hasat çalismalarinin ay sonunda bitecegini, kaliteli ürün almanin mutlulugunu yasadiklarini ifade etti.


Haber Kaynak : aa