Koronavirüse karşı güven sertifikası farklı alanlara yayıldı

Koronavirüse karşı güven sertifikası farklı alanlara yayıldı

ISTANBUL (AA) - UGUR ASLANHAN - Kültür ve Turizm Bakanligi tarafindan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karsi baslatilan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programi benzeri uygulamalar, farkli alanlarda da basladi.

Kültür ve Turizm Bakanligi öncülügünde, Saglik, Ulastirma ve Altyapi, Içisleri ve Disisleri Bakanliklarinin katkilari ve tüm sektör paydaslarinin is birligiyle baslatilan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programi'na ilgi sürüyor.

Konaklama tesisleri ile yeme-içme isletmelerinde baslatilan, sonrasinda tur ve transfer araçlarinda da verilen Güvenli Turizm Belgesi benzeri sertifikasyon talepleri salginin süresinin uzamasi ve tekrar riski dolayisiyla farkli alanlarda da artti.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programi kapsaminda Bakanlik tarafindan sertifika vermek için yetkilendirilen TSE ve RoyalCert Türkiye gibi sirketler de farkli alanlarda isletmelere belge vermeye basladi. Bu çerçevede TSE yayinladigi kilavuzlarla Güvenli Üretim/Hizmet Belgelerinin yani sira Milli Egitim Bakanligi ile gerçeklestirdigi protokolle de Okulum Temiz Belgesi'ni hayata geçirdi.

Koronavirüs salginina karsi güven asilayan, isletmenin tüm ilgili kriterlere uydugunu gösteren belgeler, AVM'lerden spor salonlarina, sanayi tesislerinden okullara kadar çok farkli sektörlerde ilgi görüyor.


? "Spor salonlari ve AVM'lere odaklandik"


TSE'nin gida sirketlerinden egitim kurumlarina uzanan sertifikasyon programina RoyalCert Türkiye de spor salonlari ve AVM'lerle katiliyor.

Royalcert Türkiye Genel Müdürü Ömür Aydin, AA muhabirine yaptigi açiklamada, sektörde en çok Güvenli Turizm Belgesi veren kurulus olduklarini, otel, yeme-içme ile tur ve transfer araçlarinda bugüne kadar sunulan sertifikalarin yarisini kendilerinin verdigini bildirdi.

Özellikle restoranlarda verilen sertifikalarin yüzde 86'sinin kendilerinin oldugunu aktaran Aydin, denetim alaninda uzun yillarin getirdigi tecrübe sayesinde turizm disindaki sektörlerde de benzer uygulamalari yayginlastirmaya basladiklarini söyledi.

Aydin, söz konusu belgelerin, turizmden sonra sanayiden spor salonlarina, AVM'lerden okullara kadar çok farkli alan ve sektörlerde de alinmaya baslandigini ifade ederek, sertifika sayesinde hem çalisanlara hem de ziyaretçilere güven asilandigini vurguladi.

RoyalCert olarak basta AVM, spor salonlari ve lunapark gibi sikça ziyaret edilen sosyal alanlara odaklandiklarini belirten Aydin, sunlari kaydetti:

"Yogun ziyaretçilerin ve çalisanlarin bulundugu alanlarda içinin rahat etmesi ve tedbirlerin tüm kriterlere uygun alinmasi için güvenli belgeyi vermeye basladik. Farkli sektörlerden ciddi talep aliyoruz. Denetim için bize ulasan isletme yetkilileri, aldiklari güvenli belge ile müsterileri artirmanin yani sira personelin de rahat bir sekilde çalismasini sagliyor."


- "32 ülkede S.A.F.E belgesi veriyoruz"


Royalcert Global Operasyon Müdürü Carolin Hoefner ise sirketin uyguladigi "Isletmeler Için Güvenlik Degerlendirmesi-S.A.F.E" programinin bir çati program oldugunu bildirdi.

Hoefner, bu belgenin, faaliyet gösterdikleri 32 ülkede sadece Kovid-19 kriterleri ile ilgili degil, ayni zamanda bir salgin yönetimi seklinde; kalici, sistematik bir yaklasim ortaya koyan isletmelere verildigini belirtti.Haber Kaynak : aa