Kovid-19 makarnada ihracat artışına engel olmadı

Kovid-19 makarnada ihracat artışına engel olmadı

MERSIN (AA) - SEZGIN PANCAR - Makarnada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsaminda iç piyasa talebine öncelik verilmesine ragmen, yilin ilk çeyreginde, geçen senenin ayni dönemine göre yüzde 12,23'lük ihracat artisi kaydedildi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Dernegi Yönetim Kurulu Baskani Abdülkadir Külahçioglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Kovid-19'un dünya gündemine gelmesiyle makarna basta olmak üzere temel gida ürünlerine talebin arttigini söyledi.

Iç piyasada vatandaslarin ürünlere ulasiminin aksamamasi için dis satim taleplerini ertelediklerini aktaran Külahçioglu, "Sektörümüz, iç tüketimi öncelikli olarak kabul etti. Salgin krizinin ilk gününden beri sikinti yasamadan makarna ihtiyacini karsiladik." dedi.

Külahçioglu, stoklarin bittigine yönelik gündemi mesgul eden iddialarin zamanla çürütüldügüne dikkati çekerek, söyle konustu:

"Süreç bizim için rahat geçti. Ilk birkaç günlük panigin arkasindan gerek bizim açiklamalarimiz gerekse de sektörün hizlica tedbirlerini almasiyla sorunu kisa sürede bertaraf etmis olduk. Herhangi bir sorun yasamadan, rafta ürün eksikligi yasamadan tüm üreticilerimiz hizlica sevkiyatlarini yaparak iç tüketimi karsiladilar. Her sene ilk 3 ayda yüzde 20'lik ihracat artisi hedefliyoruz. Bu yil bilinçli olarak ihracati ötelememiz nedeniyle artis hedefimizin biraz gerisinde kaldik. 2020'nin ilk 3 ayina baktigimizda miktarda 12,23'lük, degerde de yüzde 21,77'lik artis var. Ihracat 138 milyon dolardan 170 milyon dolara çikti."

Külahçioglu, henüz nisan ayi istatistikleri çikmasa da sanayicilerle yaptiklari görüsmelerde olumlu izlenim aldiklarini belirterek, hem geçen yilin nisan ayina göre hem de 2019'un ilk 4 ayina göre artis trendinin sürdügünü ifade etti.

- En fazla ihracat Venezuela'ya

Türk makarnasinin dünyada 160 ülkeye ulastiginin altini çizen Külahçioglu, yilin ilk 3 ayinda en çok ihracatin Venezuela'ya yapildigini aktardi.

Külahçioglu, Avrupa'ya dis satimda da iyi gelismeler yasadiklarini belirterek, söyle devam etti:

"Tüm Avrupa ülkelerine ihracatimiz ocak-mart döneminde yaklasik yüzde 21 artti. Kuzey ve Güney Amerika ülkelerine dis satimda da yüzde 125'lik artis var. Bu artis, büyük oranda Venezuela'ya yaptigimiz ihracattan kaynaklaniyor. Asya ve Pasifik ülkelerine de ürün gönderiminde yüzde 14'lük bir artis var. Daha önceki yillarda sektörümüzün en fazla ihracat yaptigi Afrika ülkelerine ise dis satiminda yüzde 6'lik düsüs yasandi. Toplam ülke sayimizda ise bir azalma yok. Türk makarnasi girdigi ülkelerdeki pazar payini, kaliciligini koruyor. Kalitesiyle, fiyatiyla rekabetini sürdürebiliyor."

Irak'in geçen yil Türkiye'den makarna ithalatina kisitlama getirdigini hatirlatan Külahçioglu, Kovid-19 sürecinin ardindan gelecek normallesmeyle bu pazarin da açilmasini ümit ettiklerini söyledi.

- "Bugdayda taban fiyattan memnunuz"

Külahçioglu, yil sonunda yüzde 20'lik ihracat artisi hedeflediklerini dile getirerek, sunlari kaydetti:

"Bu sene mahsulle ilgili ülkemizde herhangi bir sikinti olmayacagini öngörüyoruz. Makarnalik bugdayin ekim alanlari da kalitesi de yeterli. Geçtigimiz günlerde açiklanan taban fiyat, üreticiyi memnun edecek, sanayicileri de uluslararasi rekabete açik tutacaktir. Dünya fiyatlariyla uyumlu oldugunu söyleyebiliriz. Tarim ve Orman Bakanligi ile Toprak Mahsulleri Ofisi, kapsamli, sektörle ve çiftçilerle istisare ederek çalisma yapti. Açiklanan rakamlar da piyasada karsiligini buldu."

Haber Kaynak : aa