Kovid-19 sürecinde talebin arttığı bakliyatta stok sıkıntısı yok

Kovid-19 sürecinde talebin arttığı bakliyatta stok sıkıntısı yok

MERSIN (AA) - HAKAN CAN SAHIN - Ulusal Baklagil Konseyi Baskani Abdullah Özdemir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde yogun talep gören bakliyatta stok sikintisi bulunmadigini söyledi.

Mersin Ticaret Borsasi Baskanligi görevini de yürüten Özdemir, AA muhabirine, ucuz, saglikli ve saklama kosullarindan dolayi bakliyat ürünlerinin Kovid-19 sürecinde ilgi gördügünü ifade etti.

Besin, lif ve protein degerleri yüksek olan bakliyatta tüketimin bu süreçte arttigini bildiren Özdemir, "Korumasi kolay, saglikli ve ucuz oldugu için Kovid-19 sürecinde bakliyata dogal olarak talep artti. Bu sürecin geçmesiyle beraber talebin devam etmesini istiyoruz." dedi.

Özdemir, ürünlerde tedarik sikintisi olmadigini belirterek, söyle konustu:

"Bütün marketlerde istenilen bakliyat ürünü bulunabiliyor. Raflarda hiçbir eksiklik yok. Türkiye genelinin bazi yerlerinde yasanan ürün bulamama sikintisi kalmadi. Türkiye'deki ve Mersin'deki üreticiler olarak sürecin altindan çok rahat ve güzel bir sekilde kalktik. Su anda stoklarimiz çok iyi durumda çünkü hasat dönemindeyiz.''

Kirmizi mercimekte hasadin haziran, nohutta temmuz ve kuru fasulyede de agustos aylarinda baslanildigini belirten Özdemir, yeni ürünlerin Kovid-19 sürecinde sektörü daha da güçlendirdigini kaydetti.

- Bakliyatta iç tüketimin yani sira ihracat da artti

Iç tüketimdeki talep artisinin yani sira artan ihracat talebine de yetistiklerini dile getiren Özdemir, sunlari kaydetti:

"Bakliyat ihracatimiz, yilin ilk 8 ayinda, önceki yilin ayni dönemine göre yüzde 39 artarak 356 bin ton oldu. Deger bazinda ise ayni dönemde yüzde 52 artis var. Bu da 252 milyon dolar yapiyor. Yani Kovid-19 sürecinde biz iç tüketimimizi fazlasiyla karsiladigimiz gibi ihracatimizi da artirmisiz. Bu da güzel bir gelisme."


Haber Kaynak : aa