Makarna üreticileri 8 ayda 500 milyon dolarlık ihracat yaptı

Makarna üreticileri 8 ayda 500 milyon dolarlık ihracat yaptı

MERSIN (AA) - SEZGIN PANCAR - Türkiye Makarna Sanayicileri Dernegi Yönetim Kurulu Baskani Abdülkadir Külahçioglu, makarna ihracatinin bu yilin ocak-agustos döneminde geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 25 artarak 500 milyon dolari astigini söyledi.

Külahçioglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde makarnaya gösterilen ilginin iç tüketimin yani sira ihracat rakamlarina da yansidigini belirtti.

Türkiye'nin, dünyanin en önemli makarna üreticilerinden biri oldugunu dile getiren Külahçioglu, "Türkiye, ayni zamanda dünyanin en büyük ikinci makarna ihracatçisi. Ihracatimiz her geçen yil artarak devam ediyor. Türkiye, 160 ülkeye ihracat yapabilme becerisine sahip. Herhangi bir ülkede pazar düsüsü olmasi halinde baska ülkelere yönelerek açigi rahatlikla kapatabiliyoruz." dedi.

Külahçioglu, "Yilin 8 ayindaki ihracatimiz, geçen yilin ayni dönemine oranla miktar bazinda yüzde 10, deger bazinda da yüzde 25 artti. Miktarda 940 bin ton, degerde de 500 milyon dolari geçmis durumdayiz. Yil sonu hedefimiz 1 milyon 400 bin ton makarna ihraç edip 700 milyon dolari geçerek yeni bir rekora imza atmak." ifadelerini kullandi.

- En fazla ihracat Venezuela'ya

Külahçioglu, en fazla ihracatin Güney Amerika ülkesi Venezuela'ya yapildigini belirterek söyle devam etti:

"Venezuela'ya ihracatta ciddi bir artis sagladik. Bazi Afrika ülkelerinde pazar kaybettik ama Amerika Birlesik Devletleri'nde artis sagladik. Amerika Birlesik Devletleri'nin ithalatta anti damping uygulamasi var ancak buna karsi dava açan ve kazanan firmalarimiz oldu. Bu firmalarin Amerika pazarina girmesiyle ciddi bir artis oldu ve geçen yila göre yüzde 133'lük artis saglandi. Bu firmalarimiz, önümüzdeki dönemde Amerika pazarinda kalici hale gelip Türk makarnasini yayginlastiracaktir."

Ihracatta kaydedilen sürekli artisin bugday ithalatini beraberinde getirdigine isaret eden Külahçioglu, bu üründe ekim alanlarinin ve üretimin artmasi gerektigini söyledi.

Külahçioglu, makarna sanayisinin ekonomiye önemli katki sagladigini vurgulayarak, "Sektör, direkt ve dolayli olarak 50 bin kisiye istihdam sagliyor. Ülkemizin 24 makarna firmasi ve toplam 2 milyon 300 bin ton üretim kapasitesi var. Hem iç tüketimi hem ihracati karsilamak için firmalarimiz çalismalarini sürdürüyor." diye konustu.

Avrupa Birliginin kota ve ABD'nin anti damping uygulamasina ragmen ihracatta söz sahibi olmaya devam ettiklerini dile getiren Külahçioglu, bu konuda gayret gösteren üreticilere tesekkür etti.


Haber Kaynak : aa