İlginizi Çekebilir

1

İstanbul'da kar yağışı : Kadıköy beyaza büründü

2

Kar yağının etkili olduğu İstanbul'da yollar beyaza büründü

3

Kar yağışının etkili olduğu Düzce2de karla mücadele çalışmaları devam ediyor

4

Okullara Erzincan'da kar nedeniyle 1 gün ara verildi

5

Karayolları ekipleri yolları açık tutmak için mücadele ediyor

6

Tercan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü 2021 yılı desteklerini açıkladı

7

Bayburt’ta “Artık Kur’an Okuyorum Yıldız Gibi Parlıyorum” etkinliği düzenlendi

8

Mahalle aralarını kayak pistine çeviren vatandaşlar doyasıya eğlendiler

9

Sakarya’da kar yağışı etkili oluyor

10

İstanbul’da beklenen kar yağışı etkisini göstermeye başladıMısır hasadı havadan görüntülendi

Mısır hasadı havadan görüntülendi

Bolu’da hava şartları ve maliyetlerin yükselmesi sebebiyle çiftçiler mısır üretimine yöneldi. Patatesten mısır tarlalarına dönüşen binlerce alanda ilk mısır hasadı gerçekleştirildi.
Bolu’da havaların yağmurlu gitmesi ve işçi bulunamaması yanı sıra maliyetlerin yükselmesi, patates üreticilerini mısıra yöneltti. Kent merkezine yakın köylerde binlerce metrekarelik patates tarlaları üreticiler tarafından mısır tarlalarına çevrildi. Bolu’nun hava şartlarının mısır üretimine uygun olması ve maliyetinin daha düşük olması sebebiyle, üretimi 7 yıl içinde 650 dönümden 20 bin dönüme çıktı.
Çıkınlar Mahallesi Kavakdibi mevkiinde daha önce patates üretimi yapan ve mısır üretimine geçen Murat Yıldırım, tarlasının ilk hasadında yaptığı açıklamada, "Çocukluğumuzdan beri çiftçilik yapıyoruz. Mısır işine bu sene başladık. Patates para etmemeye başladı. Hem maliyet, hem de hava şartlarından dolayı mısıra yöneldik. Şuanda mısırdaki hasattan memnunuz. Dönümünden bin 600 kilo mahsul bekliyoruz. Herkes fabrikalara girdiği için patateste işçi bulamıyoruz. İşçi bulamadığımız için de sıkıntı yaşıyoruz. Bu yüzden patatesin maliyeti mısıra göre daha yüksek. Mısırın maliyeti daha az olduğu için buna yöneldik. Mısır genelde hayvan yemi olarak kullanılıyor. Bunu da Sakarya’ya tarım kredi kooperatifine göndereceğiz” dedi.
Mısırı hasadı, drone ile de görüntülendi.