TATİLCİLER, ARAÇLARINDA KAR LASTİĞİ OLMADIĞI İÇİN MAHSUR KALMIŞLAR

Osmaniye'de merkeze bağlı Zorkun Yaylası'na kar görmek için giden ve dönüş yolunda yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalanlar vatandaşlar, o anları anlattı. Kar görmek için yola çıktıklarını anlatan Alparslan Yıldırım, karın hızlanması ve dönüş yolunda araçlarının kayması sonucu kaza yaptıklarını ve- saat bölgede mahsur kaldıklarını söyledi.

Aynı şekilde kar görmek için Zorkun Yoluna aracıyla çıkan Bahri Çolpan ise araçlarında kar zinciri ve kış lastikleri olmadığı için hemen döndüklerini ve mahsur kalmaktan son anda kurtulduklarını ifade etti. Pazar günü çocukların kar sevinci yaşaması ve karla oynamaları için saat 13.30 sularında arkadaşıyla birlikte Zorkun Yaylasına  çıktıklarını söyleyen Alpaslan Yıldırım, "Araçta üç çocuk ikide biz toplamda beş kişiydik. Mitisin yaylası mevkiinde kar yağışı başlayınca aracımızın kar lastiği ve zinciri olmadığı için daha yukarıya çıkmadık. Burada çocuklar biraz oynadıktan sonra hemen dönelim dedik. Biraz yemek falan yedikten sonra dönüş kararı aldığımızda kar biraz daha hızlandı. Oradan aşağıya doğru Osmaniye'ye doğru dönerken 500 metre kadar geldiğimizde yolun kayganlaştığını gördük. Hemen aracı durdurup çocukları araçtan indirdik önce. Arkadaşım aracı kenara almaya çalışırken öndeki bir araca çarparak durabildi. Bizim aracımıza daha sonra toplamda 6 araç daya çarptı. Biz araç sürücülerini uyardık, yolun kenarına almalarını söyledik. Hemen yetkilileri aradık, bu sırada hemen bir konvoy oluştu ve hareket etmemelerini söyledik. AFAD, İl Özel idaresi ekipleri geldi. Özellikle jandarmaya aşağıdan araç gönderilmemesini hususunda yardımcı olmalarını talep ettik. Onlarda sağ olsunlar aşağıdan yeni araç göndermediler. Toplamda orada 4-5 saat bekledik. Jandarma, il özel idaresi ve Afad ekipleri bizlere yardımcı oldular, devletimizi yanımızda gördük. Beklerken orada ateş yaktık aileler donmasın diye. AFAD sırayla kontrollü bir şekilde araçları güvenli bölgeye indirdiler. Kar bizi dönüş yolunda yakaladı. Yollarda eğimli ve rampa olduğundan, arabalarda da kış lastiği ve zincir olmadığı için vatandaş orada yakalandı. Çok kaza oldu, bir çok araç orada kaldı. Saat 20.00 gibi bizler eve döndük." dedi.
'ARAÇLARDA KAR LASTİĞİ YOKTU'
Diğer yandan aynı şekilde kar görmek için bölgeye çıktıklarını belirten bahri Çolpan ise şunları söyledi: "Saat 11.00 sıralarında kar görmek için Zorkun Yaylasına hareket ettik. Olukbaşı Yaylasının üst kısmında biraz durduk ve kar yoğun bir şekilde bastırdı ve biz hemen dönüş yoluna geçtik. Olukbaşı ve Haçbel  Mevkiinde kar nedeniyle kapanan yolda bir çok araç mahsur kaldığını öğrendik. Dünkü karda mahsur kalanlar, yağışın aniden bastırması ve orada yolun kapanmasından kaynaklandığını öğrendik. Giden bir çok araçta kar lastiği ve zincir olmadığı için mahsur kaldılar. 20.00 sularında yolun açılıp kalan vatandaşlarımızın kurtarıldığını öğrendik" diye konuştu.

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE