TEDMEM kürsüde "Kovid-19 Krizinden Çıkarılan Dersler" konuşuldu

TEDMEM kürsüde "Kovid-19 Krizinden Çıkarılan Dersler" konuşuldu

ISTANBUL (AA) - Türk Egitim Dernegi'nin (TED) düsünce kurulusu TEDMEM'de kürsü etkinlikleri kapsaminda çevrim içi gerçeklesen programa, Orta Asya'da ve uluslararasi kurum ve kuruluslara yönelik birçok projede egitim politikalarinin gelistirilmesi ve yönetiminde etkin rol alan McKinsey & Company Yardimci Ortagi Stephen Hall'i konuk etti.

Hall, "Egitimin Geleceginde Bizi Ne Bekliyor? Kovid-19 Krizinden Çikarilan Dersler" basligiyla yaptigi sunumda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininin egitim ortamlarini önemli ölçüde degistirdigini belirterek, salgin süreci; egitime erisim, ögretmenin rolü, yeterlik temelli kisisellestirilmis ögrenme, bütünsel çocuk egitimi, yasam boyu ögrenme ve yapisal kolaylastirici gibi alanlarin egitimde odaklanilmasi gereken alanlardan oldugunu vurguladi.

Kovid-19 salgini nedeniyle dünyanin dört bir yaninda okullar kapandigini ifade eden Hall, 194 ülkeden yaklasik 1,6 milyar çocugun bu durumdan etkilendigini belirtti.

Hall, okullarin kapanmasi nedeniyle düsük gelirli ve azinlik gruplardan gelen ögrencilerin ögrenme kayiplarinin daha fazla olmasinin beklendigini isaret ederek, sunlari kaydetti:

"Düsük gelirli ailelerden gelen ögrencilerin yüzde 40’inin uzaktan egitime erisemedigi yüzde 60’inin ise ancak düsük nitelikte uzaktan egitme erisebildigi tahmin ediliyor. Ortalama gelir düzeyine sahip aileden gelen bir ögrencinin yaklasik 7 aylik bir ögrenme kaybi yasayacagi öngörülüyor. Buna karsin düsük gelirli ögrencilerin 12 aydan fazla bir ögrenme kaybi yasayacagi tahmin ediliyor. Uzaktan ögrenmeye geçis, ayni zamanda egitim teknolojisinin kullanimini hizlandirdi."

Kovid-19’dan sonra, okullarin kapanmasiyla birlikte ögretmenler, veliler ve yöneticilerin çevrimiçi platformlari ve çevrimiçi uzaktan egitimi kullanmaya basladigini animsatan Hall, yaptiklari ankete katilan ögretmenlerin yüzde 87'sinin son aylarda egitim teknolojisini kullanma becerilerinin gelistigini belirti.

Hall, otomasyonun hali hazirda teknolojik, sosyo-duygusal ve bilissel becerilere olan ihtiyaci artirmasi beklenirken, Kovid-19'un dijitallesmeye geçisi ve bununla birlikte yeni becerilere duyulan ihtiyaci hizlandirdigini aktardi.


- "Ögretmenlerin yüzde 63'ü en az gelismis ülkelerde egitim aliyor"


Stephen Hall, Kovid-19 nedeniyle egitime ara verilmesiyle, her çocugun daha aydinlik bir gelecek için nitelikli egitime erisiminin oldugu, her ögretmenin sinifta ilk günden itibaren iyi hazirlanmis ve tamamen ögretmeye odaklanabildigi, her çocugun kavrama ve becerilerde yetkinlik kazanmak için kendi hizinda ögrendigi, okullarin, düsünce yapisi ve sosyo-duygusal beceriler dahil olmak üzere çocugun bütünsel gelisimini destekledigi, ögrencilerin diploma sonrasi yasam boyu ögrenme ile gelismeye devam ettikleri, kaynaklarin en çok ihtiyaç duyulan yerlere tahsis edilmesi için kolaylastirici isbirliklerinin mevcut oldugu" gibi basliklarin egitim sisteminin içerisinde olmasi gerektiginin ortaya çiktigini söyledi.

Pek çok çocugun hala temel egitime erisim saglayamadigini dile getiren Hall, sunlari kaydetti:

"Çocuklarin sadece yüzde 37'si ilkokulda temel yeterlik seviyesine ulasiyor. Kovid-19 salgini döneminde düsük gelirli ülkelerin yalnizca yüzde 25'i uzaktan egitim platformlari kurmayi basardi. Kovid-19 nedeniyle temel yeterlik seviyesi altindaki ögrenci oraninin ise yüzde 10 puan artmasi bekleniyor. Bence, zayif ve orta egitim sistemlerinde, öncelik temel okuryazarlik ve matematik olmali ancak degisim yeterince hizli gerçeklesmiyor. Düsük gelirli ülkelerde genç okuryazarlik oranlari 2009’da yüzde 68 iken 2018 yilinda ancak yüzde 76'a ulasmis durumda. Ögretmenlerin yüzde 63'ü ise en az gelismis ülkelerde egitim aliyor. Seçilmis ülkelerde ögretmenlerin derse gelmedigi ortalama süre yüzde 20’den fazla. Mozambik, Uganda ve Lesotho'da 12 yasindaki ögrenciler için tasarlanmis bir testte en üst ölçekte puan alamayan ögretmen orani ise yüzde 50’den fazla."


- "Yüz yüze egitime tam anlamiyla geçmek yakin zamanda mümkün degil"


McKinsey & Company Yardimci Ortagi Hall, yüksek performans gösteren bir ögretmenin ögrencileri ile düsük performans gösteren bir ögretmenin ögrencileri arasinda yüzde 53 puanlik bir basari farki olusturdugunu söyledi.

Baglamsal ve sosyo-duygusal zorluklar nedeniyle Kovid-19 sirasinda ögretimin niteliginin degistigini ifade eden Hall, "Uzaktan ögrenme sirasinda ebeveynler çocuklarinin ögrenmelerini desteklemek durumunda kaldi. Bu durum ebeveynlerin ögretmenleri daha iyi anlamlarina ve daha çok taktir etmelerine neden oldu. Birlesik Krallik'taki ebeveynlerin yüzde 81'i, okullarin kapali kaldigi sürede ögretmenlerin çabalarini büyük ölçüde takdir ettiklerini belirtiyor." diye konustu.

Hall, ögretmen niteligini artirmak için, "teknoloji destekli ögretmen egitimi ve gelisimi, ögretmenin rolünü ayristirma, ögretmenlerin is yükünü azaltmak için teknoloji kullanimi" gibi basliklarin en önemli kaldiraçlardan oldugunu söyledi.

Hall, "2020 yilinda egitimde olanlar hem egitim hem de is yasami için bir sonraki adima geçerken bazi problemlerle karsilasacaklar. Yüz yüze egitime tam anlamiyla geçmek yakin zamanda mümkün olmayacak. Is piyasasi ise oldukça olumsuz etkilendi. Egitimin yeterlik belgeleriyle sonlanmadigi ve gidilen bir yol oldugu bir egitim sistemi mümkün." diye konustu.


- "Sinif disinda çocugun desteklenmesi gerekiyor"


Stephen Hall, sürdürülebilir gelisim hedefleri kapsaminda, az gelismis ülkelerde temel egitime erisimin saglanmasi konusunda Kovid-19 nedeniyle yillik 20-50 milyar dolar ek finansal açik olusacaginin tahmin edildigini isaret etti.

Hall, "Daha esitlik temelli kaynak kullanimina ihtiyaç var; sinif disinda da çocugun desteklenmesi, çevre okullarla is birligi yapilmasi gerekiyor. Sinif disinda çocugun desteklenmesi gerekiyor. Salgin nedeniyle aileler çocuklarinin ögrenmesi sürecine daha fazla dahil oldu. Ailelerin çocugun ögrenmesi sürecinde aktif katilim saglamaya devam etmesi bekleniyor. ABD’de ebeveynlerle yapilan ankete göre, ebeveynlerin yüzde 69’u çocuklarinin neler ögrenmeleri gerektigini daha iyi anlamak istiyor. Ebeveynlerin yüzde 70’i çocuklarinin ögrenme kayiplarini ve nasil telafi edilecegini bilmek isterken, yüzde 73’ü çocuklarinin akademik olarak nasil gelisim gösterdiklerini daha iyi anlamak istiyor." seklinde konustu.

Hall, Kovid-19 krizinin egitimde, egitime erisim, ögretmen rolü, yeterlik temelli kisisellestirilmis ögrenme, bütünsel çocuk egitimi, yasam boyu ögrenme, yapisal kolaylastiricilar gibi alanlarda dönüsüm tasarlama firsati sundugunu kaydetti.

Egitim liderliginin 4 adimli bir yaklasimla ilerleyebilecegini belirten Hall, bu adimlari "Makro düzeyde egilimler belirlenir. Bu egilimler ve degisim süreci karsisinda sürece uyum saglamaya yönelik içerdeki güçlü yönler ve yeterlikler tespit edilir. Mevcut egilimlerle uyumlu olacak eylemler planlanir ve baslatilir. Geribildirimlere ve performans göstergelerine göre gelistirme yapmak ve yeni fikirlerle plani sürdürmek." seklinde siraladi.


Haber Kaynak : aa