"Turizmin başkenti" Antalya bir ayda yarım milyondan fazla Rus turisti ağırladı

"Turizmin başkenti" Antalya bir ayda yarım milyondan fazla Rus turisti ağırladı

ANTALYA (AA) - AYSE YILDIZ - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde sagladigi "güvenli tatil" imkanlariyla konuklarini agirlayan Antalya, 10 Agustos-13 Eylül döneminde 556 bin 82 Rus misafire ev sahipligi yapti.

Kültür ve Turizm Bakanliginin koordinasyonunda, Kovid-19 sürecinde baslatilan "Güvenli Turizm Sertifikasyon Programi" kapsaminda, Türkiye'nin turistik bölgelerinde sertifikayla hizmet veren birçok tesis, ziyaretçilerine güven veriyor.

Salgin sürecinde de turistlerin ilk tercihleri arasinda yer alan Antalya, her yil oldugu gibi bu yil da farkli ülkelerden gelen turistleri misafir ediyor. Kente gelen turistler arasinda Ruslar, yine ilk sirada yer aliyor.

AA muhabirinin, Antalya Il Kültür ve Turizm Müdürlügü verilerinden derledigi bilgiye göre, 2015'te 2 milyon 838 bin 134, 2016'da 492 bin 349, 2017'de 3 milyon 796 bin 374 Rus turist Antalya'ya geldi.

"Turizmin baskenti" olarak nitelendirilen Antalya'yi, 2018'de 4 milyon 803 bin 860, geçen yil ise tüm zamanlarin rekoru kirilarak 5 milyon 582 bin 763 Rus misafir ziyaret etti. Kente geçen yil gelen 15 milyon 644 bin 108 turistin yüzde 35'ini Ruslar olusturdu.

En çok deniz, kum ve günes tatilini tercih eden Ruslar, bu sene ise normallesme süreciyle 10 Agustos'ta karsilikli uçuslarin baslamasiyla tercihlerini yine Antalya'dan yana kullandi. Yilbasindan 13 Eylül'e kadar Antalya'ya gelen 2 milyon 3 bin 946 turistin 703 bin 463'ünü Ruslar olusturdu.

- Rusya'dan 13 günde 219 bin misafir geldi

Agustos'ta 20 günlük süreçte 336 bin 409, 1-13 Eylül'de ise 219 bin 673 Rus turist, Antalya'da saglikli ve güvenli tatil yapmanin keyfini yasadi. Tüm dünyanin salginla mücadele ettigi bir dönemde Ruslarin tatil için Antalya'yi tercih etmesi sektör temsilcilerini de sevindirdi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Dernegi Baskani Ülkay Atmaca, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Ruslarin Türkiye'de en çok Antalya'yi tercih ettigini, her yil tatil tercihlerini bu kentten yana kullandiklarini söyledi.

Ruslarin tatil aliskanlarinin oldugunu anlatan Atmaca, "Charter seferlerinin açilmasiyla Rusya pazarinda ciddi bir artis yakalandi. Eylülü de iyi geçiriyoruz, ekim ve kasimin da iyi olacagini dünüsüyorum. Sezonun uzayacagi kesin görünüyor. Pandemiyle ilgili bir uçus yasagi gelmezse iyi bir süreç yasayacagiz." dedi.

- "Yüksek gelirli Ruslar da yatlariyla geldi"

Türkiye Turizm Tanitim ve Gelistirme Ajansi Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kinay da güvenli turizm sertifikasyonuyla sektörün turistlere güzel tatil imkani sagladigini ifade etti.

Her ülkeden turistin geldigini vurgulayan Kinay, sunlari kaydetti:

"Rusya geçen sene de bir numaraydi. Bu yil da birinciligi elden birakmayacak. Bu yil güzel bir sey de oldu. Özellikle yüksek gelirli Ruslar, Bodrum'u da tercih etti. Dolayisiyla sadece Antalya'da kalmayip, diger destinasyonlara gitmeleri önemli bir gelisme oldu. Özellikle Bodrum, Bozburun'a mega yatlar geldi. Türkiye'ye bu seneki kadar çok yat gelmemisti. Hirvatistan'a, Yunanistan'a gitmeyen yatlar Türkiye'ye geldi. Bodrum, Bozburun ve Marmaris'te yogun yat trafigi oldu. Hala da devam ediyor."

Kinay, yat turizminin getirisinin daha yüksek oldugunu, özellikle yüksek gelirli turistlerin bu tatili tercih ettigini, bunun da Türkiye'ye arti bir deger kattigini dile getirdi.

- "En büyük reklamimiz ülkelerine dönen turistler oldu"

Akdeniz Turistik Otelciler ve Isletmeciler Birligi Baskan Yardimcisi Kaan Kavaloglu, salgin döneminde özellikle temmuz ve agustosta tatil yapan misafirlerin saglikli turizmi deneyimleme imkani buldugunu söyledi.

Geri dönüslerin olumlu oldugunu vurgulayan Kavaloglu, "En büyük reklamimiz ülkelerine dönen turistler oldu. Dolayisiyla her dönem bizim rezervasyonlarimiz artarak geldi. En çok müsterimiz Rusya, Ukrayna, Ingiltere ve Almanya'dan. Rusya pazarinin kasim ayinin ikinci haftasina kadar devam etmesini bekliyoruz." diye konustu.


Haber Kaynak : aa