"Turizmin başkenti" Antalya'da bayram hareketliliği başladı

"Turizmin başkenti" Antalya'da bayram hareketliliği başladı

ANTALYA (AA) - AYSE YILDIZ - Her yil milyonlarca turistin ziyaret ettigi Antalya'daki tesislerde, Kurban Bayrami dolayisiyla hareketlilik basladi.

Agirladigi turist bakimindan "turizmin baskenti" olarak nitelendirilen kentte, Güvenli Turizm Sertifikasi alan tesisler, misafirlerini kabul ediyor.

Haziranda iç pazarla baslayan turizm sezonu, Ingiltere, Ukrayna, Kazakistan basta olmak üzere uçuslarin basladigi farkli ülkelerden gelen turistlerle devam ediyor.

Denizi, kumu, günesi kadar dogal güzellikleri, antik kentleri ve tarihi yapisiyla ön plana çikan kentte, misafirlere saglikli turizm hizmeti sunuluyor.

- "Gönül rahatligiyla tatillerini yapabiliyorlar"

Akdeniz Turistik Otelciler ve Isletmeciler Birligi Baskani Erkan Yagci, AA muhabirine, Kültür ve Turizm Bakanliginin liderliginde, yogun çabalarla güvenli turizm sertifikasyonunu olusturduklarini söyledi.

Sertifikasyonu alan tesislerin açildigini anlatan Yagci, 130'a yakin kriterle misafire güvenli tatil hizmeti sunduklarini dile getirdi.

Yagci, maske, sosyal mesafe ve hijyen basta olmak üzere önemli tedbirler alindigini belirterek, söyle konustu:

"Tatilciler gönül rahatligiyla tatillerini yapabiliyor. Iç turizmden sonra, Ukrayna, Beyaz Rusya, Ingiltere, Sirbistan ile devam eden bir dis turizm hareketliligimiz var. Buradan misafirlerimiz gelmeye devam ediyor. Bunun özellikle Rusya, Almanya ve AB ülkeleriyle devam edecegini ümit ediyoruz."

Önceliklerinin saglikli turizm hizmeti sunmak olduguna isaret eden Yagci, "Hayatin normal akisinda tüm önlemleri alarak, güvenli tatil imkani sagliyoruz. Temmuz itibariyla iç turizmde hareketlilik baslamisti, Kurban Bayrami ile hareketliligin daha da artigini görüyoruz." dedi.

- "Bayram sonrasi için de talepler var"

Belek Turizm Merkezi'ndeki otelin kalite müdürü Asuman Koçoglu, hazirandan itibaren tesislerinin açik oldugunu söyledi.

Kurban Bayrami için talep oldugunu vurgulayan Koçoglu, "Doluluk oranlarimiz her gün artiyor. Bayram yogunlugumuz yüzde 80'lere ulasti. Bayram sonrasi için de talepler var." ifadelerini kullandi.

Bir otelin genel müdürü Zafer Alkaya, tüm güvenlik ve hijyen önlemlerini alarak, misafirlere konforlu tatil imkani sunduklarini kaydetti.

Antalya ve Belek bölgesinin yabanci turist anlaminda Türkiye'nin en önemli merkezi konumunda oldugunu vurgulayan Alkaya, "Agustosta yüzde 30'u iç pazardan, yüzde 35'i Ukrayna ve Rusya, yüzde 20'si Ingiltere ve yüzde 15'i Romanya, Arnavutluk, Moldova gibi ülkelerden misafir agirlayacagiz." diye konustu.Haber Kaynak : aa