Turunçgil ihracatında yeni sezonun ilk 2 ayında yüzde 23,6 artış

Turunçgil ihracatında yeni sezonun ilk 2 ayında yüzde 23,6 artış

MERSIN (AA) - MUSTAFA ÜNAL UYSAL - Turunçgil ihracat sezonunun ilk 2 ayi eylül ve ekimde, geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 23,6'lik artis kaydedilmesi sektör temsilcilerini sevindirdi.

Ulusal Turunçgil Konseyi Baskani Kemal Kaçmaz, AA muhabirine, turunçgilde 2020-2021 ihracat sezonunun eylülde basladigini animsatti.

Yeni sezonun ilk 2 ayindaki ihracatin umut verici oldugunu vurgulayan Kaçmaz, "Eylül-ekimde 286 bin ton turunçgil ihracati gerçeklesti. Geçen yilin ayni dönemine göre artis yüzde 23,6 oldu. Bunun karsiliginda ülkemize 153 milyon dolar döviz girdisi sagladik. Narenciyede en çok ihracatimiz sirasiyla Rusya, Irak, Ukrayna, Polonya ve Bulgaristan'a oldu." diye konustu.

Kaçmaz, dis satimda, ürün bazinda ilk sirada limonun bulundugunu, bunu greyfurt ve mandalinanin takip ettigini dile getirdi.

Yeni sezonun 2 ayindaki ihracatin sektör temsilcilerini mutlu ettigini belirten Kaçmaz, sunlari söyledi:

"Turunçgil ihracati kasim, aralik ve ocak aylarinda artarak devam edecektir. Su anda sikinti yasamiyoruz. Beklentilerimiz ölçüsünde ihracatimizi gerçeklestirmis olacagiz. Iki ayda yasanan artis sektörümüzü mutlu etti. Geleneksel pazarlarimizin disinda Avrupa Birligi ülkelerine de ihracatimiz artarak devam ediyor. Bu da bizi sevindiren gelisme. Bu seyirde devam eder ve herhangi bir dogal afet yasanmazsa iyi bir sezon geçirecegimize inaniyorum."

Kaçmaz, Türkiye'de yetistirilen narenciyenin dogal ve kaliteli olmasindan dolayi dünyada tercih edildigini de aktardi.

- "Emegimizin karsiligini almayi bekliyoruz"

Mersin Turunçgil Üreticileri Birligi Baskani Ahmet Dursun Sahin de ilerleyen aylarda ihracatin daha da artacagi beklentisi içerisinde olduklarini belirterek, "Havalarin biraz daha sogumasi gerekiyor. Narenciye tüketiminde bu da önemli faktör. Emegimizin karsiligini bu yil almayi bekliyoruz." diye konustu.

Ihracatçi firma sahibi Hasan Bulduk, dis satima yönelik çalismalarinin iyi bir sekilde devam ettigini anlatarak, "Gelecek aylarda ihracatin artacagina inaniyoruz." ifadesini kullandi.Haber Kaynak : aa