İlginizi Çekebilir

1

Engeli başarısına engel olamadı, sıralamada dereceye girdi

2

‘Yeni Kocasinan’ için kırsal mahallelerde yaz mesaisi

3

Efeler halkının bağışları yangın bölgesine ulaştı

4

Aydın’ın en yaşlı ayakkabı tamiri ustası hayatını kaybetti

5

Marmaris’te ekipler ve vatandaşlar omuz omuza mücadele verdi

6

Gölcük Yaylası havadan bir başka güzel

7

Bir annenin 3 yaşındaki oğlunu parkta oyun oynatma mücadelesi

8

Çankaya’da asfalt ziftine düşen 3 yavru köpek kurtarıldı

9

Fadıloğlu, yapımı süren Bilim Merkezi’ni inceledi

10

Mersin Büyükşehir Belediyesinden denizi kirleten gemiye 1 milyon 355 bin TL’lik cezaUyanır uyanmaz spora koşmayın

Uyanır uyanmaz spora koşmayın

Pandemi şartları sebebiyle evlerde kalınan uzun sürenin sonunda, yaz aylarının gelmesiyle birlikte açık hava sporları da başladı. Fakat sabahın erken saatlerinde spor yapmak herkese uygun bir zamanlama değil.
Prof. Dr. Cengiz Köksal, kalp, şeker ve tansiyon hastaları için uyanma sonrası ilk 3 saatin spor açısından doğru bir zamanlama olmadığını belirterek, “Kalp, şeker ve tansiyon hastalığından muzdarip olanlar için spor, uyanır uyanmaz yapılacak ilk iş olmamalı. Günü değerlendirmek, sabahın ilk saatlerini spora ayırmak ve kalabalıklara karışmamak isteyenler, uyandıktan sonraki ilk 3 saatin risk taşıdığını bilmeli ve spor zamanlamasını bunu dikkate alarak yapmalı” dedi.
Prof. Dr. Cengiz Köksal, 45 dakikadan az, düzenli, düşük tempolu koşu veya tempolu yürüyüşün kalp dostu olduğunun altını çizerek, “Tansiyon, şeker gibi kronik hastalıklarla beraber kalp-damar hastalarının spor yaparken vücudunu dinlemesi ve ona göre hareket etmesi son derece önemlidir. Özellikle şeker hastalarının sabah kahvaltı öncesi spor yapmaları hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Ayrıca yüksek tansiyon, çarpıntı veya kalp rahatsızlığı olanlar için spor yapılacak doğru zaman, sabah saatleri olmayabilir” dedi.
Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Sabah uyandıktan sonraki ilk 3 saat içerisinde vücut için önemli olan adrenalin en yüksek seviyededir. Bu yükseklik kalp ritmini artırır ve kan basıncını yükseltir. Bunun yanında erken saatlerde kan damarlarında daha fazla pıhtı oluşma riski söz konusudur. Bunun da nedeni vücutta fibrinolitik sistem dediğimiz; pıhtıyı parçalayan sistemin aktivasyonunun sabah en düşük seviyede olmasıdır. Bu bilgiler ışığında sabah uyandıktan sonraki ilk 3 saatte spor yapmanın, kalp krizi riskini artırdığını söylemek mümkün. Risk grubunda olanlara sabah sporu yerine 1-2 saat kaliteli uyku ve gün içerisinde kendilerini iyi hissettikleri bir zaman diliminde sporu önerebilirim” dedi.

Anahtar Kelimeler: uyanır uyanmaz spora koşmayın