• Pazar 17.6 ° / 14.5 ° kırık bulutlar
  • Pazartesi 20.3 ° / 12.4 ° kırık bulutlar
  • Salı 14.2 ° / 7 ° Light rain

Öğretim Elemanı Alaiddin Koşar


Ben Kim İçin Öldüm?

Ben Kim İçin Öldüm?


Değerli okurlar, hepimiz mutlaka gün içerisinde gazete okuyor, internette haberlere bakıyor ya da akşam haberlerini televizyondan izliyoruz. İstisnasız her gün benzer haberler izliyoruz. Karısını öldürenler, birini rehin alanlar, saçma sapan sebeplerle kavga edenler birbirini öldürenler vs…

Dün akşam gözümden kaçan bir film izledim ve anılarım tazelendi. Filmin adı: BÖLÜK. Bu filmde şehit komando er Murat Akman’ın hikayesi konu alınmış. Bu hikayeyi size anlatmayacağım tabi ki. Filmi bulup izlemeniz daha etkili olacaktır. Benim sizle paylaşacağım şey şehit komandor er Murat Akman’ın mektubudur. Mektup aynen şöyle:

Bu yazı bir komanda er mektubudur ve siz bu mektubu gazeteden okuyorsanız ölmüşüm demektir. Bir ailem olsaydı bu mektubu onlara yollamak isterdim ama yok.

Size koğuştaki ranzamdan yazıyorum. Şu an etrafımda Adana, Ağrı, Sivas, Edirne, Diyarbakır, Ankara, Antalya, İzmir, Urfa, Trabzon… Türkiye’nin dört bir yanından birbirini tanımayan ama birbirlerinin canını korumaya yemin etmiş bir sürü asker var. Birazdan operasyona gideceğiz, tek dileğimiz kayıp vermeden geri gelmek.

İlerde ölürsem eğer diye bir mektup yazmak çok zor. Aklına getirmek istemez ya insan ölümü, hani her zaman bir umut vardır ya. Askerliğim bittikten sonra yırtıp atacaktım bu mektubu ama şu an okuyorsanız yırtamadım demektir. Zaten pek de kalem tutmaz elim. Silah tutmayı daha iyi bilirim. Sizi korumam için siz öğrettiniz silah tutmayı.

Tuhaf olan siz bu mektubu okurken ben neden öldüğümü bile bilmiyor olacağım. Ya bir mayına bastım ya da yediğim bir kaç kurşun. Bileniniz var mı ben nasıl öldüm ?

Kışlada her televizyona bakışımda birbirinizi öldürdüğünüzü birbirinizin canını yaktığınızı gördüm. Müziğin sesini çok açtı diye komşusunu vuranlar, gücü kadına yetenler, cebindeki on lirası için adam vuranlar, kız arkadaşına baktı diye alayını bıçaklayanlar.

Bileniniz var mı ben kimi korumak için öldüm?

Eti az pişti diye garsona çıkışan adam; sen yatağında rahat uyu diye kurşunlar başımın üstünden geçerken ben dağda her bulduğumu kesip yedim.

Arabasını solladılar diye levyesini kapıp arabadan inen adam, beni bir çöp bidonuna atıp giden anam; söylesene ben kimin için öldüm?

Yetimhanede ve askerde en güzel şeyin ekmeğin bölmek olduğunu öğrendik biz. Peki size neyi bölmeyi öğrettiler?

Sizi önce Allah’a sonra birbirinize emanet ediyorum. Ben sizden razı oldum Allah da sizden razı olsun.