• Cumartesi 24 ° / 15 ° Güneşli
  • Pazar 26 ° / 16 ° Bulutlu
  • Pazartesi 22 ° / 15 ° Fırtına

Talip Ersoy


Çocuklar Neden Spor Yapmalı?

Kıymetli okurlar; eskiden her mahallenin bir top sahası olurdu ve oralarda kıyasıya mahalle maçları yapılırdı.


Kıymetli okurlar; eskiden her mahallenin bir top sahası olurdu ve oralarda kıyasıya mahalle maçları yapılırdı. Mahalle maçı sonraları yerini semtlerde açılan halı sahalarda oynanan maçlara dönüştü. Öyle maç dediysek de sıradan maçlar değildi baya seyircisi olan ve yenilenin halı saha parasını ödediği iddialı maçlardı. Tabi çocukken oynadığımız oyunları da unutmamak gerekir. Hatta bazı oyunlar vardı ki gerçekten bu ciddi düzeydemukavemet ve beceri gerektirirdi. Bu oyunların o dönem mahalle kültürü ile büyüyen çocukların gelişiminde ne kadar önemli olduğunu yıllar sonra yüksek lisans tezimi yazarken net olarak anladım.

Bugün geldiğimiz noktada özellikle cep telefonu ve tablet kültürünün yoğun olduğu bu dönemde hemen hemen bütün aileler çocuklarının teknoloji bağımlılığından şikayetçidir. Çocuklarda teknolojik bağımlılığın nasıl önüne geçileceği ile ilgili yüzlerce kitap yazılmaktadır. Aslında bu bağımlılığa çocuklarımızı mecbur bırakan aileler olmuyor mu? Çoğu zaman kendi rahatımız için misafirlikte, film izlerken, telefon ile konuşurken çocuğumuzu oyalamak için ya bir çizgi filmi açıp veya eline tablet, cep telefonu vermiyor muyuz? Bizler öncelikle bu yaptığımız hatayı kabul etmek zorundayız! Bütün ebeveynler çocukları için canlarını verecek kadar severken neden onlarla ilgilenmeyi tercih etmez ki! Muhakkak herkes akşam eve geldiğinde yaptığımız işlerden dolayı çok yorgun ve stresli olabiliyor. Şunu asla unutmamız gerekiyor çocuklarımızı ne kadar sağlıklı yetiştirir isek öncelikle daha iyi bir ülke ve sağlıklı bir dünya nesli oluşmasını sağlarız.

2010 yılında hazırladığım tezimde “Spor Yapan ve Yapmayan Çocukların Ruhsal Uyumlarını” inceledim ve hakikaten çok çarpıcı sonuçlar elde ettim. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Bölümü tarafından geliştirilen bu ölçeğin ilk 24 sorusu ile spor yapan veyapmayan çocuklar üzerinde yaptığım incelemede anlamlı bir farlılık olduğunu gördüm. Çocukların hem davranışsal hem de nevrotik (içsel sorunlar) açıdan yapılan bu incelemede spor yapan çocukların hem derslerinde hem de ailesi ve çevresi olan ilişkilerinde spor yapmayanlara göre yaklaşık 3 kat daha uyumlu olduklarını bilimsel olarak ispat edildi.

Yukarıda verdiğim bilgiler ışığında Gençlik ve Spor Bakanlığı projesi kapsamında İl Müdürlükleri marifetiyle yürütülen “Yetenek Taraması” birimleri tarafından tespit edilen branşlar ve çocukların istekleri çerçevesinde muhakkak bir spor branşına yönlendirmemiz ve düzenli olarak bu antrenmanlara götürmemiz birincil görevlerimiz arasında olmalıdır. Çocuklarımızın hem kişilik gelişimi hem de ülkemizde ve dünyada obezitenin ciddi sağlık sorunları arasında olduğunu düşünürsek çocuklarımızın sağlığı için bunu yapmak zorundayız. Ayrıca bu şekilde ülkemizi temsil edecek sporcularında yetişmesini temin etmiş olacağız.

Spor ve sağlıkla kalın…