• Pazar 14 ° / 10 ° Bulutlu
  • Pazartesi 14 ° / 11 ° Sağanak
  • Salı 13 ° / 8 ° Fırtına

Talip Ersoy


Covid-19 İle Mücadelede Spor

Bir yıldan bu yana dünyayı etkisi altına alan ve yaşanmaz hale getiren Covid-19 virüsü ne yazık ki sevdiklerimizi de bizlerden koparıyor.


Bir yıldan bu yana dünyayı etkisi altına alan ve yaşanmaz hale getiren Covid-19 virüsü ne yazık ki sevdiklerimizi de bizlerden koparıyor. Şöyle bir dönüp arkamıza baktığımızda ülkemizde ilk vakanın çıktığı tarih olan 10.Mart.2020’den bugüne nice sevdiklerimizi kaybettik. Bu vesile ile hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum.

Covid-19 vakasının ilk göründüğü günden bu yana Maske – Mesafe ve Hijyen bu hastalıktan korunmanın en temel gerekliliklerinde ilk 3 sırayı almaktadır. Diğer gereklilikleri arka arkaya sıraladığımızda beslenme konusunun bağışıklık sisteminin üzerinde ne kadar etkisi olduğu net olarak ortaya çıkmış oldu. Özellikle beslenme konusunda son yıllarda dünyanın organik tarımdan uzaklaşmasını da göz önünde bulundurur isek ne yazık ki bu da “işin tuzu biberi oldu.” Peki ya günlük yaşamımız da nitelikli yaşamanın sırrı olan spor ve egzersizin Covid-19 ile mücadele ne kadar etkin olduğunu ve beslenme kadar önemli olduğu biliyor musunuz?“Hadi canım sende” dediğinizi duyar gibiyim! Evet yapılan araştırmalar yapacağınız çok basit düzenli egzersizler ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde ne kadar etkin olduğunu net olarak ortaya koymuştur. Şöyle bir bakın etrafınıza; sayıca ne yazık ki az da olsa hayatında her zaman düzenli yürüyüş yapan insanların hem ne kadar zinde olduğunu hem de kolay kolay hastaneye gitmediklerini göreceksiniz. Hani hep örnek veririz ya “eskiler yani babalarımız dedelerimiz zamanında kolay kolay hasta olmazlarmış olsalar da ayakta atlatırlarmış”demez miyiz? Sebep neydi organik beslenme, düzenli uyku ve fizik gücü ile çalışan bir nesil!

Öyleyse bugün gelinen nokta da sanayi devrimi ve makineleşme ile birlikte ne yazık ki toplum hareketsiz bir ortamda yaşamaya mahkûm oldu. Gelişen dünya da daha ileriki yıllarda bu durum daha da büyük sorunlar haline gelecektir. Bugün Covid-19 salgının belki daha farklıları ileri ki yıllarda insanlık daha da sık karşı karşıya gelecektir.

Tamam da ne yapmamız gerekiyor; salgın ile mücadele kapsamında zamanımızın büyük bir kısmını evde geçirmekteyiz. Her evde muhakkak televizyon veya bir akıllı telefon var ve evde yapılabilecek basit egzersiz programlarının yüzlercesi bu mecralarda bulunmakta ve bizlerin yapması gereken her gün 30 dk. ayırıp bu egzersizleri yapmaktır. Unutmayın dışardan çok basit gibi görünen bu egzersizler emin olun sizi birçok hastalıktan koruyacak ve daha kaliteli bir hayat sürmenizi sağlayacaktır.

O zaman gelin bu işe hep beraber elimizden geldiği kadar asansör yerine merdiven kullanarak başlayalım.

Spor ve sağlıkla kalın…