• Cumartesi 24 ° / 15 ° Güneşli
  • Pazar 26 ° / 16 ° Bulutlu
  • Pazartesi 22 ° / 15 ° Fırtına

Öğretim Elemanı Alaiddin Koşar


Ey Güzel Şehir Mersin-1

Bir şehrin markalaşması için turistik bölgelerin, yöresel ürünlerin, tarihi bölgelerin ve doğal güzelliklerinin olmasının yanı sıra bu güzelliklerinin gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde tanıtımının iyi bir şekilde yapılması gereklidir.


Bir şehrin markalaşması için turistik bölgelerin, yöresel ürünlerin, tarihi bölgelerin ve doğal güzelliklerinin olmasının yanı sıra bu güzelliklerinin gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde tanıtımının iyi bir şekilde yapılması gereklidir. Mersin’in sahip olduğu ve markalaşmasında tanıtımı yapılması gereken yöresel ürünleri (batırık, cezerye, Silifke yoğurdu, kerebiç, sıkma, Anamur muzu, tantuni, gölevez, kaynar, yörük kahvaltısı); turistik, tarihi ve doğal güzellikleri (Eshab-ı Kehf, Bilal-i Habeş Makamı ve Mescidi, Alahan Manastırı, Aya Tekla Kilisesi, Kanlıdivane, Zeus Tapınağı, Korykos Antik Kenti, Kız Kalesi, Adam Kayalar, St. Paul Kilisesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Nusret Mayın Gemisi, Astım Mağarası, Tarsus Müzesi, Mersin Müzesi, Narlıkuyu Akyar Turizm Merkezi, Boğsak Adası, Cennet-Cehennem Obrukları, Tarsus Şelalesi, Danyal Peygamber Kabri, Muğdat Camii, Gözne Kalesi, Silifke Atatürk Evi, Aynalıgöl Mağarası, Zeyne Türbesi, Anemurium Antik Kenti) bulunmaktadır.

Bu kadar doğal güzelliklerin, damak lezzetlerinin olduğu ve aynı zamanda deniz kokan, tarih kokan gezilip görülmesi gereken bir şehirdir Mersin.

Mersinde 1 gün nasıl geçeri anlatmak isterdim ama Mersin’de geçirmeye bir gün yetmez maalesef. Bu yazımda Mersin’in Silifke ilçesinden batı istikametine doğru olan ilçelere doğru geçirebileceğiniz bir günden bahsedeceğim. Bir sonraki yazımda ise Silifke ilçesinden doğu istikametine doğru yol alacağız.

Sabahın ilk ışıklarında Güneş’in pencerenize vurması ile uyanırsınız. Kalkıp pencereden baktığınızda Akdeniz’in o masmavi sularını görüp, kokusunu içinize çekersiniz. Hele bir de yaz aylarında Güneş ışıklarının o masmavi sularla dansına şahit olduysanız fotoğraf çekmeden güne başlayamazsınız.

Bu güzel şehri gezip görmeden önce iyi bir enerji toplamak lazımdır. Bu yüzden Silifke’de güzel bir Yörük kahvaltısı ile güne başlarsınız. Bu kahvaltıda bazlama, sıkma, organik domatesler, yeşil biber, yayık tereyağı, kaymak, kaya koruğu, pekmez, zeytin reçeli gibi çoğunu ilk kez tadacağınız pek çok lezzet ile karşılaşırsınız. Bu güzel lezzetler ile enerji depoladıktan sonra artık gezmeye hazırsınız.

İlk olarak Silifke dolaylarında yer alan Aya Tekla Kilisesini ziyaret edersiniz. Oradan Astım Mağarası’nı. Bu mağaradaki dev sarkıt ve dikitler dikkatinizi çeker ve fotoğraf çekmeden çıkamazsınız. Astım Mağarası’ndan sonraki durak Cennet-Cehennem Obruklarıdır. Buraya yetiştiğinizde Cehennem obruğunun kenarları içbükey olduğu için içerisine inemezsiniz. Sadece kuşbakışı ile görüp, inceleyebilirsiniz. Cennet obruğuna ise merdivenlerden inebiliyorsunuz. Toplamda 450 basamaklı olan ve aşağıya indikçe hava sıcaklığının azaldığı bir obruk. İçerisinde renkli sürüngenlere, kelebeklere ve simgesel taşlara denk gelmeniz olasıdır. Bu kadar basamağı inip çıktıktan sonra dinlenme ihtiyacı hissedersiniz ve hemen oracıkta yer alan ve meşhur Silifke yoğurdu ile yapılan ayranı içip serinlersiniz. Silifke’de bulunan Atatürk evini ziyaret etmeden bu ilçeden ayrılmak olmaz tabii ki de. 1914’te yapılan iki katlı bu yapı Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Ocak 1925 tarihinde Silifke’yi ilk ziyareti sırasında geceyi geçirdiği evdir. Müze’de Atatürk’ün tüm eşyaları, kooperatif kurmasıyla ilgili tüm belgeler ve gazete haberleri sergilenmektedir.

Silifke’den sonra 72 km. uzaklıktaki Mut ilçesine doğru yol alırsınız. Burada görmeniz gereken yerlerin başında Alahan Manastır’ı gelir. Ayasofya Müzesi ile benzer ortak mimari özellikler taşıyan bu yapıda kükreyen aslan, İncil yazılarının tasvirleri, üzüm salkımları, asma yaprakları ve balık motiflerinin tasfirlerine rastlarsınız. Alahan Manastırı’ndan sonra Mut’taki ikinci durağınız Yerköprü Şelalesi olur. Bu şelale, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından doğa anıtı olarak korunmaya alınmıştır. Şelale, 29 metre yükseklikten dökülmektedir. Mersin’in sıcak havası ile su buluşunca ortaya tropik adaya benzeyen bir görüntü oluşmaktadır. Telefonlarınızın kamerasını bu manzaraya götürmeden yapamazsınız.

Mut ilçesinden sonra batı istikametine doğru devam edersiniz ve Gülnar ilçesine varırsınız. Burada pek çok krallığa ev sahipliği yapan Meydancık Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz ve bu ilçeden ayrılmadan mutlaka üzüm ve alma almalısınız.

Gülnar’dan sonra Aydıncık ilçesine geldiğinizde sizi bekleyen doğal güzellikler vardır. Aydıncık ilçesine vardığınızda Aynalıgöl Mağarası ilk durağınız olur. Dikit ve sarkıtlarla dolu odalardan oluşan, 555 metre uzunluğunda olan bu karstik yapıdan etkilenmemeniz söz konusu olmayacaktır. Bu büyülü mağaradan sonra Susanlık Kalesi’ni ziyaret edip batı istikametine Bozyazı’ya yol alabilirsiniz.

Bozyazı’da mutlaka uğramanız gereken yer Toslaklar Koyu’dur. Burada manzaraya karşı çayınızı yudumlayıp sonrasında tertemiz bir suda yüzebilirsiniz. Bozyazı’dan seyahatinize devam ederek Anamur’a ulaşırsınız.

Anamur’a vardığınızda muhtemelen akşam saatleri olacaktır. Hava kararmadan Anemurium Antik Kenti’ni gitmeniz lazım. Bu antik kentte hamam, tiyatro, yüzme havuzu, geometrik desenlerle süslenmiş mozaikler ve farklı yapılar sizleri karşılayacaktır.

Bu kadar yeri gezip gördükten sonra artık yorulduğunuzu ve acıktığınızı hissedeceksiniz. Anamur’a özgü olan Kapama (börek), gölevez ve hemen her yerde bulunan batırık ile akşam yemeğinizi yersiniz ve artık eve dönüş vakti gelmiştir. Dönerken de Anamur muzundan almayı sakın unutmayın.