• Pazartesi 22 ° / 15 ° Fırtına
  • Salı 27 ° / 16 ° Güneşli
  • Çarşamba 23 ° / 15 ° Güneşli

Öğretim Elemanı Alaiddin Koşar


Her Zaman Bir İz Bırak

Her Zaman Bir İz Bırak


Değerli okurlar, bu yazımda Brezilyalı roman ve söz yazarı Paulo Coelho’dan bir alıntı yaparak sizlerle kısa bir hikaye paylaşmak istiyorum.

Küçük çocuk, büyükbabasının mektup yazışını izliyordu. Birden sordu: “Bizim başımızdan geçen bir olayı mı yazıyorsun yoksa benimle ilgili bir hikâye mi?”

Büyükbaba yazmayı bıraktı, gülümsedi ve torununa şöyle dedi: “Doğru, senin hakkında yazıyorum ama kullandığım kurşun kalem yazdığım kelimelerden çok daha önemli. Umarım büyüdüğünde bu kalemi sen de seversin.” Çocuk kaleme merakla baktı ama özel bir şey göremedi ve dedi ki:

“İyi ama bu kalem benim hayatımda gördüğüm diğer kalemlerden hiç farklı değil ki!”

Bunu duyan büyükbaba: “Bu tamamen nesnelere nasıl baktığınla ilgili. Bu kalemin beş önemli özelliği var ve sen de bu özellikleri kendinde benimseyebilirsen hep dünyayla barışık bir insan olursun.” dedi ve bu beş özelliği torununa kısaca açıkladı.

Birinci özellik: Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma. Bizim için bu el "Allah"tır ve her zaman kendi kudretiyle bizi o yönlendirir.

İkinci özellik: Zaman zaman her ne yazıyorsam durmak ve kalemimin ucunu açmak gerekir. Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar. Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin, bu acılar seni daha iyi bir insan yapar.

Üçüncü özellik: Kurşun kalem, yanlış bir şey yazdığında bunu bir silgiyle silmene her zaman olanak tanır. Yaptığımız bir şeyi sonradan düzeltmenin kötü bir şey olmadığını anlamalısın, aksine bu bizi adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli şeylerden biridir.

Dördüncü özellik: Kurşun kalemin en önemli kısmı, kalemin yapıldığı ahşabı ya da dışarı yansıyan şekli değil, içerisinde yer alan kurşunudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmalı, en çok onu korumalısın.

Beşinci ve son özellik ise kalemin her zaman bir iz bırakmasıdır. Aynı şekilde sen de hayatta yaptığın her şeyin bir iz bırakacağını bilmeli ve her hareketinin farkında olmalısın.

Paulo Coelho’nun bu güzel hikayesinden de anlamalıyız ki sahip olduğumuz şeylerin değerini bilmeli, yaptığımız yanlışlardan dönebilme cesaretini göstermeli ve hayatımızı her zaman bir amaca bağlamalıyız. Amaçlarımız ve sahip olduklarımız bizlerin hayatta bir iz bırakacağımızın garantisidir….

GÜNÜN SÖZÜ

EŞEK ÖLÜR KALIR SEMERİ; İNSAN ÖLÜR KALIR ESERİ…