• Pazartesi 1.8 ° / -1.1 ° Mix snow/rain
  • Salı 1.2 ° / -3.9 ° Heavy snow
  • Çarşamba 1.9 ° / -0.5 ° Hafif kar

Öğretim Elemanı Alaiddin Koşar


Market Fiyatları Neden Düşmüyor?

Market Fiyatları Neden Düşmüyor?


Değerli okurlar, bildiğiniz üzere 20 Aralık’ta Cumhurbaşkanı’nın ekonomiye dair yeni politikaları açıklamasından sonra dolarda bir düşüş yaşandı. 18.3 seviyelerinde olan dolar şu an bu yazıyı yazdığımda (26 Aralık), 10.9 seviyesinde. Peki bu kadar sert bir düşüşe rağmen neden market fiyatları hala düşmedi?

Bunun ilk sebebi marketteki ürünler daha önce alınıp depolandığı için dolar yüksek iken alınmış olmasıdır. Bu ürünleri yüksek fiyat ile alan marketler, zararına satış yapmamak için bu ürünler bitene kadar fiyat indirimi yapmaz. Bu da tahminen 15-20 günü bulacaktır. Ocak ayı ortalarında düşük fiyatlı yeni ürünleraldıklarında fiyat indirimine de gideceklerdir.

İndirim yapılmamasının ikinci sebebi piyasayı kontrol altına almış olmalarıdır. Bildiğiniz üzere 5 market piyasanın büyük çoğunluğuna hakim durumda ve fiyat belirleme konusunda özgürce hareket edebiliyorlar. Yükselen fiyatların kolay kolay indirilmediği ve indirilmeyeceği görüşüyle halen yüksek fiyat ile ürün satışına devam etmektedirler.

Üçüncü ve son sebep ise siyasidir. Eğer bu marketler, çıkarlarına uymayan siyasi kararlar alınmaya başlandıysa ülkenin ekonomik durumunu daha da kötüleştirmek amacıyla böyle bir politika izlemektedir.

Yukarıda saydığım üç sebebin herhangi biri veya hepsi… Sebebi ne olursa olsun bunun en kötü ve şiddetli etkisi halka olmaktadır. Kısıtlı bütçe ile geçinmeye çalışan aileler, çocuğunu okutmak için ek işlerde çalışan babalar, hem okumak hem çalışmak zorunda olan öğrenciler ve görmediğimiz duymadığımız nice çabalar ve zorluklarla yaşam mücadelesi veren insanlar…

Tarladan 2 TL’ye alınan domatesin markette 12 TL olması ne gübreye ne mazota gelen zamla açıklanabilir. Tarım Kredi marketlerinde 1 lt ayçiçek yağının fiyatı 23 TL iken diğer marketlerde 40 TL civarında olmasını hiçbir şey açıklayamaz. Halk indirim günleri diyerek portakalı bir gecede 5 TL’den 7 TL’ye çıkarıp tekrar 5 TL’ye indirmek ve indirim varmış gibi göstermek vicdansızlıktır, bu millete yapılan büyük bir ayıptır.

Son 1-2 ayda yaşamsal öneme sahip temel gıda ürünlerindeki her artışı dolara bağlayan marketler, işletmeler ve her kim var ise bir an önce fiyatları makul düzeye çekmeli ve halka bir nebze de olsa rahat bir nefes aldırmalıdır.

Fiyatlarda herhangi bir düşüş yaşanmaz ise devlet nasıl doları bir gecede indirmeyi başardıysa bunun da çözümünü bulacaktır.

 salim
7.01.2022 16:03:16
Merhaba, 1 ocak 2021 ile 1 ocak 2022 arasinda dolar neredeyse 2ye katladi yani uzun surede gerceklesmis olan bir devaluasyon oldu. ( 1 dolar 7,33tl den 13,45 tl lere geldi). Dolar bir yilda niye 2 katina cikti? Bunu sorgulamak yerine market fiyatlari dussun, maaslara %25-50 zam yapilsin vs. bunlari konusuyoruz. Halbuki maaslara %100 zam yapilsa alim gucumuz ayni kalir 1 ocak 2021´e göre. Görulen o ki alim gucumuz dusecek, fakirlesecegiz ama 4500tl asgari ucret alan cok para aliyorum zannedecek,bazilari dolar 13 tlye dustu diye halay cekecekler, uzaya gitmekten, ucak araba uretmekten,Lozanin gizli maddeleri 2023de kalkmasindan ve hemen akabinde ucacagiz masallardan baska bir sey konusmayacagiz. Aci bir tablo ile karsi karsiyayiz aslinda. 20 yilda dolari 13e katlayanlardan, son yilda 2ye katlayanlardan hesap sormadan uzaya cikacagimizi zannetmek bence en buyuk hezimet-yenilgi-tukenmisliktir. Saygilar...