• Cumartesi 24 ° / 15 ° Güneşli
  • Pazar 26 ° / 16 ° Bulutlu
  • Pazartesi 22 ° / 15 ° Fırtına

Öğretim Elemanı Alaiddin Koşar


WhatsApp ve Alternatifleri

Değerli okurlar bildiğiniz üzere son bir aydır gündemi meşgul eden konularından biri de WhatsApp uygulamasının gizlilik politikasını değiştirmesi oldu.


Değerli okurlar bildiğiniz üzere son bir aydır gündemi meşgul eden konularından biri de WhatsApp uygulamasının gizlilik politikasını değiştirmesi oldu.

WhatsApp, 2009 yılında Brian Acton ve Jan Koum tarafından piyasaya sürülmüştür. 2014 yılında ise 19 milyar $ bedel ile Facebook’a satılmıştır. Günümüzde WhatsApp uygulamasını yaklaşık 2 milyar kişi kullanmaktadır. Facebook’a satılmasının üzerinden 6 yıl geçtikten sonra WhatsApp gizlilik politikasında bir değişikliğe gitti ve bu değişikliği kabul etmek için de son tarihi 8 Şubat 2021 olarak belirledi. Yani bu değişikliği kabul ediyorsanız WhatsApp kullanımınıza eskisi gibi devam edeceksiniz ama kabul etmezseniz artık bu uygulamayı kullanamayacaksınız. Peki bu tüm ülkeler için mi geçerli? Tabii ki hayır. Avrupa Birliği ülkeleri bu uygulama dışında tutuldu. Bunun sebebi şimdilik gizlilik ve güvenlik konusunda Avrupa Birliği’nin katı tutumu olarak biliniyor. Başka bir sebebi var ise de ilerleyen zamanlarda anlarız.

Peki WhatsApp’ın gizlilik politikasındaki temel değişik nedir? Reklam ve benzeri amaçlarla kişisel verilerin resmi olarak Facebook’a ait olan şirketlerle de paylaşılacak olması. Hesap bilgileri, bağlantılar, durum bilgisi, konum bilgileri, çerezler vb. bilgileri WhatsApp artık kullanabilecek. Ancak yanlış olarak bilinen ise mesajlaşmaların ve konuşmaların da 3.kişiler tarafından görüleceği. Böyle bir durum en azından şimdilik söz konusu değil. Mesajlaşmalar ve konuşmalar, WhatsApp uygulamasında ve Facebook’ta kesinlikle 3.kişiler tarafından okunamayacak.

WhatsApp’ın böyle bir değişikliğe gitmesi ile alternatif uygulamalar da gündeme geldi. Bunlardan başı çekenler ise Signal, Telegram, Bip oldu.

Signal, 2018 yılında Moxie Marlinspike ve WhatsApp kurucularından Brian Acton tarafından kurulmuştur. Açık kaynak kodlu olan, sesli ve görüntülü arama yapabilen, görsel, dosya, ses kaydı paylaşımı yapabilen ve WhatsApp’ta olduğu gibi grup iletişimine de olanak tanıyan bir uygulamadır.

Telegram, 2013 yılında Rus programcı Pavel Durov tarafından kurulmuştur. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla 500 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Sesli ve görüntülü arama yapabilen, görsel ve ses kaydı gönderimine imkân tanıyan ve 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilen bir uygulamadır. Bu uygulamada da yeni grup kurularak grup iletişimi gerçekleştirilebilmektedir.

Bip, 2013 yılında Turkcell tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama WhatsApp’ın sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Bu özelliklere ek olarak oyun oynama, para transferi, caps yaratma gibi özellikler de mevcuttur.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın twitter hesabının askıya alınması, bunu diğer sosyal medya araçlarının takip etmesi, WhatsApp’ın böyle bir gizlilik politikası değişikliği ile kullanıcılara dayatma yapması aslında bu platformların ne kadar güçlendiklerini göstermektedir. İlerleyen yıllarda daha da güçlenecekleri ve dijital diktatörlüğü daha derinden hissedeceğimiz aşikârdır.