İlginizi Çekebilir

1

Türk Dünyası 6. Film Festivali'nde Dereceye Giren Eser Sahiplerine Ödülleri Verildi

2

Antalya'da 6. Kaleiçi Old Town Festivali başladı

3

Türkiye’nin ilk ve tek Latin Caz Flüt Virtüözü Mihriban Aviral’den muazzam konser

4

Balık Festivali, Ece Seçkin konseriyle sona erdi

5

4. Antalya Akra Caz Festivali Fazıl Say konseriyle sona erdi

6

En iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi Tarhan Karagöz: “Ödül aldığım için çok gurur duydum”

7

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

8

4. Antalya Akra Caz Festivali'nde Fazıl Say sahne aldı

9

6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivaline Rekor Katılım 226 Film Müracat Etti

10

Deniz Akkaya cezaevine girdi6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivaline Rekor Katılım 226 Film Müracat Etti

6.Türk Dünyası Belgesel Film Festivaline Rekor Katılım 226 Film Müracat Etti

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun öncülüğünde yapılan Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin altıncısına rekor katılım.  Türk Dünyasının tüm bölgelerinden  Film müracaat etti.

Türkiye başta olmak üzere yedi Türk Cumhuriyeti, Özerk Türk Cumhuriyetleri Türk ve Akraba topluluklarından katılımların olduğu Festivalin yarışması Öğrenci ve Profesyonel olmak üzere iki bölüm şeklinde yapılıyor. Bu yılki Festivalin teması " Dünya Dili Türkçe " Festivale gelen 226 Filmden 95 film tema ve şartnameye uygun olarak yarışmaya giriyor. Yarışmaya katılan filmler Festivalin proje ortağı olan üniversitelerden oluşan Radyo TV ve Sinema bölümü öğretim üyeleri tarafından izlenecek. 12 Öğrenci 12 Profesyonel olmak üzere 24 film finalist film olarak değerlendirilecek bu filmler arasında ilk üç profesyonel ve öğrenci filmlerinden 2021 yılı Türk Dünyası en iyi öğrenci ve profesyonel filmi ile en iyi ikinci ve üçüncü filmler seçilecek. Ayrıca dört özel ödülde yarışmaya katılan filmler arasından tespit edilecek.

Ödüller ve Gösterimi yapılacak filmler Türkiye’de 2021 yılı Ekim ayının içerisinde yapılacak gala ödül töreniyle sahiplerini bulacak. Yine film gösterimleri Proje ortağımız üniversite ve Sinemalarda gösterilecek.

Festivale katılan filmlerden oluşan Film seçkisi Türkiye’den sonra, "Dünya Dili Türkçe”  9 Ülke 9 şehir 1 Festival sloganı ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Makedonya, Kosova, Macaristan, Bosna Hersek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gösterime çıkacak.

6.Türk Dünyası Film Festivali, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Öncülüğünde T.C Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Üniversiteler, Meslek örgütleri, Sivil toplum örgütleri, Basın kuruluşlarının müştereken katkıları ve proje ortaklıklarında yapılıyor. Festivalin Geniş bir aile ve engin bir kültüre sahip olan Türk Dünyasının kültürünü ve değerlerini ortaya çıkarmak ve bu değerleri öncelikle kendi akrabalarına, akabinde Dünyaya sunmak maksadıyla yapılan bir etkinliktir diyen Festival tertip komitesi başkanı Menderes Demir Türk dünyasında festivale gösterilen ilgi ve teveccühün büyük bir heyecana vesile olduğunu ifade etti.