“ KİTABIM ELİMDE ÖĞRETMENİM EVİMDE PROJESİ OSMANİYE’DE FARKINDALIK YARATTI“

Osmaniye Hasanbeyli Gazi Mustafa Kemal Ortaokulunca “ Kitabım Elimde Öğretmenim Evimde ” isimli proje başlatıldı.

Osmaniye’nin Hasanbeyli ilçesinde başlatılan” Kitabım Elimde Öğretmenim Evimde Projesi” ilçede farkındalık yarattı. “Eğitim önce evde başlar.” sözünü kılavuz edinen projede, okuyan velinin kendi çocuğuna model olması, böylelikle de çocuğun kitap okuma alışkanlığı kazanması hedeflenmektedir. Proje uygulayıcı öğretmenlerle birlikte kitap okuyan velilerden, bu uygulamayı günlük olarak televizyonlarını 20 dakika kapatmaları, günlük kitap okuma saatleri oluşturmaları ve ailecek bu saatlerde kitap okumaları tavsiye edilmektedir. Bunun gerçekleşmesiyle de çocukların kitap okumayı bir ödev ve zorunluluk olarak düşünmelerinden uzaklaşarak kitap okumayı bir zevk, bir sevgi,  bir alışkanlık haline getirmeleri hedeflenmektedir.

Proje uygulama takvimi doğrultusunda haftalık olarak veliler, evlerinde veya iş yerlerinde öğretmenlerce ziyaret edilmekte onlarla kitap okuma etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

Proje Koordinatörlüğü Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Arif AKSOY tarafından yürütülen projenin sonunda, evinde her gün en az 20 dakika kitap okuyan bir öğrencinin yılda en az 7300 dakika kitap okuması böylelikle de öğrencinin bir yılda yaklaşık 1.460.000 kelime okuması hedeflenmektedir. Bunun da 200 sayfalık 29 kitaba karşılık geleceği, bu sayının da kişiyi kuvvetli okuma alışkanlığına sahip bir okur yapmak için yeterli olacağı düşünülmektedir.