Adana karpuzunda 800 bin ton rekolte bekleniyor

Adana karpuzunda 800 bin ton rekolte bekleniyor

ADANA (AA) - EREN BOZKURT - Türkiye'nin karpuz üretiminin yaklasik yüzde 20'sini yapildigi Adana'da, bu yil 800 bin ton rekolte bekleniyor.

Çukurova yöresinin önemli ürünlerinden olan Adana karpuzunun, Karatas ilçesindeki tarlalarda hasadi devam ediyor.

Hasatla birlikte tadi, aromasi ve rengiyle ünlü Adana karpuzu, sofralardaki yerini almaya basladi.

Tarladan kilogrami 1,35-1,50 liraya tüccarlara satilan karpuzun, tezgaha ulastiginda kilogrami 2-5 lira arasinda degisiyor.

- Ekim alanindaki düsüs ve yagislarin etkisi

Adana Çiftçiler Birligi Baskani Mutlu Dogru, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Ramazan Bayrami'ndan önce baslayan karpuz hasadinin, sahil kiyisindaki Karatas ve Yumurtalik ilçelerinde yogun sekilde devam ettigini söyledi.

Türkiye'nin ilk turfanda karpuz hasadinin kentte yapildigini vurgulayan Dogru, hem lezzeti hem de erkenci olmasindan dolayi Adana karpuzunun ülke için önemli bir yer tuttugunu kaydetti.

Dogru, Türkiye'de üretilen karpuzun yaklasik yüzde 20'sini Adana'nin tek basina karsiladigini belirterek, söyle konustu.

"Geçen sene Adana'da 124 bin dekarda karpuz ekimi vardi. Bu sene 110 bin dekar civarina düstü. Bir miktar azaldi karpuz ekim alani. Geçen yil 867 bin ton karpuz üretmisken, bu seneki tahminimiz gerek ekim alanlarinin azalmasi gerekse kis aylarinda yasanan yagislar neticesinde 800 bin ton civarinda bulunuyor. Turfanda Adana karpuzu ilk çiktiginda çiftçimiz tarlada 1,85-2 lira arasinda satabiliyordu. Ama hasat arttikça, fiyatlar biraz geriye dogru gitti. Kilogrami tarlada 1,35-1,50 lira arasinda."

- Yerli karpuz üreticisi için önemli karar

Ithal karpuzun vergisinin ton basina 75 dolardan 300 dolara çikartilmasini da degerlendiren Dogru, "Karpuzda fiyatlarin dengelenmesi açisindan üreticiler adina hükümetimize tesekkür etmek isterim. Çünkü ithalatta ton basina gözetim kararnameyle uygulamaya geçti. Bu yerli karpuz üreticisinin korunmasi için önemli bir karar. Fiyatlar geriye gitmezse bugünkü fiyatlarla karpuz üreticisinin alinan verimle mutlu bir hasat sezonu geçirecegine inaniyorum." diye konustu.Haber Kaynak : aa