Adana'da depremzede çocuklar için "Çocuk İyilik Merkezi" açıldı

Adana

Adana'da depremzede çocuklar için "Çocuk İyilik Merkezi" açıldı

ADANA - Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ), depremde uzuvlarını kaybeden çocukların psikolojik ve ortopedik rehabilitasyonlarının sağlanacağı Çocuk İyilik Merkezi törenle açıldı.

ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Mithat Özhan Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden çocukların en çok etkilenenlerden olduğunu söyledi.

Bilimin, insanlık için bir rehber olduğunu aktaran Tuncel, şöyle konuştu:

"Toplumlar, insan hayatını iyileştirmek ve geliştirmek amacıyla bilime yatırım yaparlar. Çocuk İyilik Merkezi de bu amacı hayata geçirmek için oluşturulan son derece kıymetli bir projedir. Bu merkez, toplumumuzun en savunmasız üyeleri olan çocuklarımıza, yaşadıkları zorlu süreçte destek olacak. Merkez, çocukların sağlıklı, mutlu ve bağımsız bireyler olarak yetişmelerine yardımcı olacaktır."

Tuncel, Çocuk İyilik Merkezi'nin tedavi merkezi olmasının ötesinde, çocukları afetlere hazırlamak ve eğitmek gibi önemli bir misyonunun bulunduğunu da belirtti.

Çocukların yaşadıkları travmaları atlatmalarına, bedensel ve ruhsal yaralarını iyileştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra eğitimleri için burs sağladıklarını vurgulayan Tuncel, "Çocuk İyilik Merkezi, çocuklarımızın hayatlarını değiştirmek ve onlara umut olmak için toplumumuzun bir araya gelmesinin güzel bir örneğidir. Bu merkezin başarısı, toplumun birlik ve dayanışması ile mümkün olacaktır." diye konuştu.

Fiba Grubu Kurucu ve Onursal Başkanı ve Hüsnü Özyeğin Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin de 33 yıldır Türkiye'nin sosyal, ekonomik gelişimine katkıda bulunmak için çalıştıklarını belirtti.

Depremlerin ardından yaşanan acı tecrübenin unutulmasının mümkün olmadığını aktaran Özyeğin, "Bizlere düşen bu acıların yaralarını sarmak ve her zaman umutları yeşertmek için çalışmak. Bugün de bunun için bir aradayız." dedi.

Törenin ardından katılımcılar, Çukurova Üniversitesi yerleşkesindeki şu an geçici binada hizmet veren Çocuk İyilik Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Çukurova Üniversitesi önderliğinde hayata geçirilen Çocuk İyilik Merkezi'nin destekçileri arasında Hüsnü Özyeğin Vakfı ve Fiba Grubu, Çukurova Üniversite Sanayi İş Birliği Vakfı, Türk Pediatri Kurumu, Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği, Bridge To Türkıye Fund, Turkish Philanthropy Funds, Türkiye Bankalar Birliği ve ABD'deki Türk Dernekleri Birliği yer alıyor.

Çocuk İyilik Merkezi, depremden etkilenen, 21 yaşından küçük tüm çocuklara ve gençlere en ileri teknoloji ile ortopedik ve psikolojik destek vermenin yanı sıra, ihtiyaç duydukları tüm sağlık hizmetleriyle eğitim ve meslek edindirme çalışmalarını da sağlayacak.​​​​​​​Bölgeden 25.10.2023 15:20:00 0

İlginizi Çekebilir

1

İskenderun Körfezi açıklarında besin arayan "kum köpek balıkları" görüntülendi

2

Adana'da çardağın çökmesi sonucu 4 kişi yaralandı

3

Kahramanmaraş’ta hafriyat boşaltırken devrilen kamyonun sürücüsü yaralandı

4

Depremde ailesini kaybeden hemşire hukuk mücadelesi için Kahramanmaraş'a yerleşti

5

Hatay'da markete ayakkabılarını çıkarıp giren şantiye işçisi kameraya yansıdı

6

Hatay'da denizde çuvala takılan caretta caretta yavrusu kurtarıldı

7

Altınözü'nde vatandaşlara aşure ikram edildi

8

Hatay Dikmece'deki 10 bin 335 deprem konutunun inşası sürüyor

9

Hatay'da çıkan orman yangınına ekiplerce müdahale ediliyor

10

Kozan'da asayiş uygulamalarında yakalanan 7 şüpheli tutuklandı