AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ'NDEN, DOKTORA ŞİDDETE KINAMA

Osmaniye Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Yusuf Başak, Merkez 16 nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. İshak Şahin'in, kendisine kayıtlı hasta olmadığı halde, hasta olmadan ilaç yazdırmak isteyen bir hasta yakını tarafından sözlü şiddet uygulanması ve fiziki şiddet girişiminde bulunulması olayını kınadı.
Dr. Yusuf Başak, yaptığı yazılı açıklamasında, Dr. Ersin Arslan sonradan kendi adını alacak olan Gaziantep Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde vahşice katledildi, uzun süredir tedavisini sürdürdüğü hastasının yakını tarafından 17 Nisan 2012'de yaşamdan alıkonuldu. Dr. Kamil Furtun 29 Mayıs 2015'de Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde yargıda çok sayıda dosyası bulunan ve hastanede çalıştırılan bir kişi tarafından katledildi. Ve nice daha kimler. Biz Osmaniye Aile Hekimleri Derneği olarak sağlıkta şiddetin olduğu her yerde dik duruşumuzu sergilemekten ödün vermedik, vermeyeceğiz. Mevzuatları uygulayarak kamu görevini yapmaya çalışan, halkın sağlığını korumak için emek veren sağlık personellerine hem sözel hem de fiili saldırıların sayısı gün geçtikçe artmaktadır." dedi.
Can güvenlikleri olmadan görevlerini yapmakta artık çok zorlandıklarını vurgulayan Dr. Başak, "Sağlık çalışanları, evden çıkıp işe giderken, 'Acaba bugün sorun yaşamadan eve dönebilecek miyim?' diye kaygıyla görev başına giden meslek mensupları haline dönmeye başladı. Bu çok acı bir durumdur. Sağlık vermek için çaba gösteren bir mesleğin mensupları olarak kendi sağlığımızdan şüphe ederek çalışır hale gelmemiz çok dramatiktir. Vicdanımız ve sorumluluklarımız arasında görevimizi yapmaya çalışırken uğradığımız bu şiddet bizi çok yıpratmakta ve görev bilincimize zarar vermektedir. Gayet insani bir isteğimiz var. Görevimizi huzur içerisinde, layıkıyla yerine getirebilmek istiyoruz." diye konuştu.
Şiddete maruz kalan meslektaşlarına geçmiş olsun dileklerini ileten Başak şöyle devam etti: "Toplumun her noktasında şiddet olaylarının son bulmasını temenni ediyoruz. Her türlü önlemin acilen alınması toplumsal bilincin oluşması için gayret sarf edilmelidir. Bir an önce caydırıcı ve önleyici hukuksal tedbirlerin alınarak artık şiddetin kanıksanan bir olgu olmasının önüne geçilmelidir. Vatandaşa kendi sağlığı ile ilgili sorumluluk yüklenmelidir. Vatandaşın kendi sağlığı ile ilgili ihmalin cezası hekime çektirilmemelidir."