Akdeniz İhracatçı Birliklerinde koordinatör başkanlığına Huriye Yamanyılmaz getirildi

Akdeniz İhracatçı Birliklerinde koordinatör başkanlığına Huriye Yamanyılmaz getirildi

MERSIN (AA) - Akdeniz Ihracatçi Birlikleri'nin (AKIB) yeni dönem koordinatör baskani, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Ihracatçilari Birligi Yönetim Kurulu Baskani Huriye Yamanyilmaz oldu.

AKIB'den yapilan açiklamaya göre, yönetim kurulu baskanlarinin aldigi karar geregince her yil koordinatör baskanlik ve baskan yardimciliklari görevi, AKIB yönetim kurulu baskanlari arasinda dönüsümlü olarak yürütülüyor.

Bu kapsamda Huriye Yamanyilmaz, koordinatör baskanligi görevini, Hayri Ugur'dan devraldi.

Koordinatör baskan yardimciligi görevlerine de Akdeniz Yas Meyve Sebze Ihracatçilari Birligi Yönetim Kurulu Baskani Nejdat Sin ile Akdeniz Demir ve Demir Disi Metaller Ihracatçilari Birligi Baskani Fuat Tosyali getirildi.

- "Bölgemiz, sahip oldugu verimli topraklariyla dünyanin sayili üretim merkezlerinden"

Açiklamada görüslerine yer verilen Huriye Yamanyilmaz, yeni basari hikayeleri yazmak için büyük gayretle çalismaya devam edeceklerini belirtti.

Yeni tip koronanavirüs (Kovid-19) salgininda, tüm dünyada tarimsal üretimin ve gidanin stratejik öneminin çok daha iyi anlasildigini bildiren Yamanyilmaz, sunlari kaydetti:

"80 yillik köklü maziye sahip, geçen yil ihracatini Türkiye ortalamasinin dört katina yakin oranda artirarak 13,5 milyar dolara yükselten AKIB'in, yeni basari hikayeleri yazmasi için, gayretlerimizi artirarak sürdürecegiz. AKIB ilk dört ayda 3,8 milyar dolar ihracat rakamina ulasti. Bölgemiz, sahip oldugu verimli topraklariyla dünyanin sayili üretim merkezlerinden biridir. Bu potansiyelimizi çok daha fazla üretime yönlendirerek uluslararasi alanda söz sahibi markalar yaratmaliyiz. Türkiye'nin kendi kendine yeter konumunu muhafaza etmesi ve ihracatini daha ileriye tasimamiz için bitkisel ve hayvansal gida üretiminde sürdürülebilir planlamalarin güçlendirilmesine ihtiyaç var."

Görevini Yamanyilmaz'a devreden Hayri Ugur da baskanligi döneminde yapilan çalismalari anlatarak, AKIB'in yeni yöneticilerine basarilar diledi.

Haber Kaynak : aa