Amik Ovası'nda pamuk hasadı başladı

Amik Ovası'nda pamuk hasadı başladı

HATAY (AA) - Türkiye'nin önemli tarimsal üretim merkezlerinden Amik Ovasi'nda, bu yil 300 bin dekardan fazla alanda ekilen pamukta ilk hasat gerçeklestirildi.

Hatay'in Kirikhan ilçesi Topbogazi Mahallesi'ndeki bir üreticinin tarlasinda gerçeklestirilen hasada, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Il Tarim ve Orman Müdürü Ergün Çolakoglu ve çiftçiler katildi.

Yayman, burada yaptigi konusmada, pamugun Türkiye'nin stratejik ürünlerinden biri oldugunu söyledi.

Pamugun, Amik Ovasi için de olmazsa olmaz bir ürün oldugunu belirten Yayman, söyle devam etti:

"Türkiye pamuk üretiminde dünyada 8'inci, tüketimde ise 4'üncü sirada. Bu su demek; biz pamuk ithal ediyoruz. Böylesine stratejik bir ürüne, Bakanimizdan daha fazla bir destek bekliyoruz. Hem Türk tekstili için hem Türkiye'deki hayvancilik sektörü ve yem endüstrisi için hem de günlük hayatta kullanim bakimindan pamuk çok çok önemli ve degerli bir ürün. Biz pamuk çiftçisinin gerçekten korunup kollanmasi konusunda Sayin Bakanimizdan bir talebimiz var. Burada ziraat odasi baskanlarimizin, çiftçilerimizin ve tüm sehrin bilesenlerinin bu yönde bir talebi var."

Il Tarim ve Orman Müdürü Ergün Çolakoglu da bu sene pamukta yüksek verim beklediklerini, 300 bin dekardan fazla alanda ekilen "beyaz altin"dan 200 bin ton civarinda rekolte beklendigini bildirdi.


Haber Kaynak : aa