Antalya Ticaret Borsası 100. yılını kutluyor

Antalya Ticaret Borsası 100. yılını kutluyor

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsasi (ATB) Baskani Ali Çandir, tarimda aliskin olunan üretim disinda daha fazla ekonomik deger olusturacak yeni uygulamalarin denenmesi gerektigini belirtti.

ATB'nin 100. kurulus yil dönümü dolayisiyla Cumhuriyet Meydani'nda bir araya gelen Çandir ve ATB Meclis Üyeleri, Atatürk Aniti'na çelenk sundu.

Meydandaki törenin ardindan, Borsa binasinda meclis toplantisi gerçeklestirildi.

Çandir, toplantida yaptigi konusmada, bu yil genis katilimli bir program düzenlemeyi planladiklarini ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini nedeniyle sinirli bir etkinlik gerçeklestirdiklerini söyledi.

Milli Mücadele Dönemi'nin baslarinda 45 tüccarin bir araya gelerek siyasi ve askeri zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlandirilmasi gerektigi düsüncesiyle Borsanin temelini attiklarini aktaran Çandir, 1920'den bugüne kadar milletin emegini ve üretimini kiymetlendirmek için Borsada görev yapan herkese tesekkür etti.

Bir asirlik sürede tarimdan ticarete, sanayiden turizme, egitimden sosyal hayata ve insaattan ulasima kadar Antalya'yi ilgilendiren tüm konularda Borsanin üzerine düseni yapmaya gayret gösterdigini dile getiren Çandir, sunlari söyledi:

"Borsamiz, kuruldugu günden bugüne degin kentimizde üretilen tarimsal ürünlerin piyasaya arz edilmesi, fiyatlarinin belirlenmesi, güvenli ticaretinin saglanmasi, tescilinin gerçeklestirilmesi ile ilan edilen fiyatlarin duyurulmasinda ve ekonomik hayatin düzenlenmesinde görev aldi. Önümüzdeki dönemde Kovid-19 salgini nedeniyle zor bir dönem geçiren turizm sektörünü gelistirecek, sanayimizi güçlendirecek, ticaretimizi çaga adapte edecek, tarimda da aliskin oldugumuz üretim disinda daha fazla ekonomik deger yaratacak yeni uygulamalari denemeliyiz."

ATB'nin son 15 yilda ana faaliyeti olan tescil islemlerinin yani sira projeci bir kimlik kazandigina isaret eden Çandir, ticaretin artmasi için yetistiriciligin gelistirilmesine, verim kayiplarinin önlenmesine ve kalitenin yükseltilmesine yönelik önemli çalismalar yaptiklarini bildirdi.

Çandir, bundan sonra da kentin ve ülkenin tarimsal üretim ve ticaretini gelistirmek için çalismaya devam edeceklerini vurguladi.

Konusmalarin ardindan "ATB 100. yil videosu" izlendi ve pasta kesildi.


Haber Kaynak : aa