Antalya yabancı yatırımcılarla da ön plana çıkıyor

Antalya yabancı yatırımcılarla da ön plana çıkıyor

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odasi (ATSO) Yönetim Kurulu Baskani Davut Çetin, kentte 4 bin 105 yabanci ortakli firmaya hizmet verildigini bildirdi.

Çetin, Finlandiya'nin Ankara Büyükelçisi Ari Maki'nin ATSO ziyaretinde yaptigi açiklamada, ATSO'nun 50 bine yakin üyesiyle Türkiye'nin en büyük ticaret ve sanayi odalarindan biri oldugunu belirtti.

ATSO'nun 138 yillik köklü bir geçmise sahip olduguna deginen Davut Çetin, geçmisten bugüne kent ekonomisinin büyümesi ve ileri gitmesi için çalistiklarini dile getirdi.

Antalya'nin, Türkiye'nin "turizm baskenti" oldugunu vurgulayan Çetin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle turizmde dünya genelinde oldugu gibi sikinti yasandigini bildirdi.

Geçen yil Finlandiya'dan 90 bine yakin turist geldigini aktaran Davut Çetin, Antalya'nin deniz, kum ve günesin yani sira dogasi, tarihi, spor, saglik ve kongre turizmiyle de sektörün pek çok alaninda öne çikan bir kent oldugunu, daha fazla Finli vatandasi kente beklediklerini ifade etti.

- "Yabanci yatirimciya sahip 2'nci kent"

Antalya ve Finlandiya arasindaki ticari iliskiler hakkinda da bilgi veren Çetin, Antalya'nin geçen yil Finlandiya ile 9,7 milyon dolarlik ithalat ve 1,9 milyon dolarlik ihracat yaptigini kaydetti.

Antalya'nin, Türkiye'nin en çok yabanci yatirimciya sahip 2'nci sehri olduguna dikkati çeken Davut Çetin, su degerlendirmede bulundu:

"Antalya olarak bugün 4 bin 105 yabanci ortakli firmaya hizmet veriyoruz. Bu firmalardan 6'si Finlandiya ortakli sirketler. Finli yatirimcilarin da Antalya'ya gelmesini ve ortak çalismalarimizi artirmayi umuyoruz. ATSO olarak yurt disi çalismalarini durdurmadik. Içinde bulundugumuz dönemde artik yurt disi heyet çalismalarimizi online olarak gerçeklestiriyoruz. Online platformlar üzerinden heyetler düzenleyerek, Antalyali is insanlarimizi hedef pazarlardaki is insanlariyla görüstürüyoruz. Bu konuda sizlerle de yürütecegimiz çalismalarla bu dönemi, ticaretimizi gelistirmek için bir firsat olarak kullanabiliriz."

- "Antalya cazip kent"

Büyükelçi Maki de bu yil Antalya'ya ülkelerinden yatirimci getirip, ticari iliskileri gelistirmek istediklerini söyledi.

Kentin yatirim açisindan cazip oldugunu anlatan Maki, "Kentinizdeki yatirim imkanlarini is insanlarimiza anlatarak buraya ülkemizden yatirimcilari çekebiliriz. Sanal heyetlerle ülkemiz ile Antalya arasindaki ticaretin gelismesine katki saglayabiliriz. Bu konuda en kisa sürede çalismalara baslayacagiz." ifadesini kullandi.

Antalya'nin önemli bir turizm destinasyonu oldugunu aktaran Ari Maki, karsilikli dogayi ve çevreyi koruyacak projelere imza atilabilecegini bildirdi.

Ziyaret sonunda Çetin, Maki'ye ATSO Güzel Sanatlar Lisesi ögrencileri tarafindan yapilan Antalya tablosunu hediye etti.


Haber Kaynak : aa