Antalya'da sezon Ukraynalı turistlerle hareketlenecek

Antalya'da sezon Ukraynalı turistlerle hareketlenecek

ANTALYA (AA) - AYSE YILDIZ - Antalya'ya en fazla misafir gönderen üçüncü pazar konumundaki Ukrayna'dan, 1 Temmuz itibariyla uçuslarin baslamasiyla ilk turist kafileleri gelecek.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginiyla mücadele kapsaminda, Kültür ve Turizm Bakanliginin belirledigi kriterler konusunda hazirliklarini tamamlayan tesisler, misafirlerini agirlamaya basladi.

Her yil milyonlarca turistin ziyaret ettigi Antalya'da, yeni normallesme süreci kapsaminda, ziyaretçilerin sagliginin korunmasi için havalimanindan yolcu transferine, otellerin girisinden tüm alanlarina, plajlara kadar yogun tedbirler alindi.

Ukrayna Devlet Baskani Vladimir Zelenskiy'in, Türkiye ile uçuslarin 1 Temmuz'da baslayacagini duyurmasi, turizm sektörünü sevindirdi.

- "Türkiye bu sezon için birçok adim atti, turistlerin de dikkatli olmasi lazim"

Ukrayna'nin Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko, AA muhabirine, 1 Temmuz'da, Türkiye'nin tatil merkezlerine charter uçuslarin baslamasiyla Ukrayna'nin çesitli sehirlerinden turistler beklediklerini söyledi.

Vatandaslarinin Antalya'ya çok sicak baktigini belirten Khomenko, "Günes, deniz, Türk milletinin misafirperverligi ve her sey dahil konsepti sayesinde, yildan yila gelen Ukraynali turist sayisi artiyor." dedi.

Turistlerin Kovid-19'u kapsayan seyahat sigortasi almasinin önemli oldugunu vurgulayan Khomenko, konsolosluk olarak tur operatörleriyle Antalya'daki turistlere gerekli yardimi yapmaya hazir olduklarini dile getirdi.

Kovid-19 tedbirlerinin önemine isaret eden Khomenko, sunlari kaydetti:

"Ukraynali turistler, kesinlikle Antalya'ya gelecek. Iki aylik karantinadan herkes etkilendi, çevreyi degistirmek istiyorlar. Toplumsal ve bireysel kurallari önemsemek gerekiyor. 19-21 Haziran'da Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu ile Kültür ve Turizm Bakani Mehmet Nuri Ersoy, 40'tan fazla büyükelçi ve birçok yabanci gazeteciye, bu sezonun hazirligini tanitti. Otellerin organizasyonu, güvenlik tedbirleri, plajlarda, otellerde ve tarihi yerlerde turistlerin uymasi gereken kurallari gösterdiler. Türkiye bu sezon için birçok adim atti, turistlerin de dikkatli olmasi lazim."

Herkesin, salgin nedeniyle hem kendisinden hem de çevresindeki insanlardan sorumlu oldugunu ifade eden Khomenko, tatilcilerin otellerde uygulanan yeni kurallara anlayisli ve duyarli olmasi gerektigini belirtti.

Khomenko, "Turistlerimizin havalimani, transfer, plaj ve yemek salonlari gibi toplumsal yerlerdeki görevlilerin uyarilarini dikkate almasini istiyoruz. Antalya'daki Ukraynalilar için acil hattimiz 90 554 169 96 60." dedi.

- "Güzel bir baslangiç olacak"

Merkezi Isviçre'de bulunan Dünya Kardes Sehirler Turizm Birligi Genel Sekreteri Hüseyin Baraner de Türkiye ile Ukrayna arasindaki uçuslarin güzel bir baslangiç olacagini söyledi.

Turizmcilerin olaganüstü zor bir süreçten geçtigine dikkati çeken Baraner, söyle devam etti:

"Buna ragmen turizmcilerin dünyaya pozitif mesaj vermelerini istiyorum. Çünkü bugünlerde eger turizmi yeniden canlandirirsak, yani Ukraynali turistlerin gelisleriyle beraber, oteller yüksek hizmet kabiliyetini dünyaya sergilerse bu, diger ülkeleri de tetikler. Otellerde iyi servis verildigi ve Avrupa sinirlari içinde en üstün hizmeti bizim verdigimizi gösterirsek, bunun çok faydasini görürüz."

Baraner, Kovid-19 sürecinde iki ülke arasindaki uçuslarin baslayacak olmasinin sektörü sevindirdigini bildirdi.

Antalya'ya geçen sene en çok turist gönderen ülkeler arasinda 5 milyon 582 bin 763 turistle Rusya Federasyonu birinci, 2 milyon 673 bin 545 ziyaretçiyle Almanya ikinci, 803 bin 684 turistle Ukrayna üçüncü sirada yer aldi.


Haber Kaynak : aa