Antalya'dan Hong Kong'a "yaban mersini" ihracatı

Antalya'dan Hong Kong'a "yaban mersini" ihracatı

ANTALYA (AA) - Antalya'dan Hong Kong'a da "yaban mersini" ihracatina baslandi.

Il Tarim ve Orman Müdür Vekili Gökhan Karaca, yaptigi açiklamada, tarim kenti de olan Antalya'da ürün çesitliligini artirmaya yönelik çalismalar yürüttüklerini belirtti.

Yurt disinda "blueberry" olarak bilinen yaban mersini üretiminde kisa zamanda önemli mesafe aldiklarini vurgulayan Karaca, "Blueberry dünyada trend olan bir meyve ve ihracat degeri çok yüksek. Antioksidan özelligi var. Topraga çok bagli kalmadan saksida yetistirilebilen bir meyve. Iklim bakimindan da Antalya bu meyve için çok uygun bir yer." ifadesini kullandi.

Tarim ve Orman Bakanliginin hibeleri ve Il Müdürlügünün destekleriyle üreticilere soguk hava deposu ve paketleme tesisi gibi birçok alanda katki saglandigini vurgulayan Karaca, bu destekler kapsaminda bir firmanin saksilarda yetistirdigi yaban mersinlerini ihraç ettigini aktardi.

- Geçen yil 67 ton 700 kilogram ihracat yapildi

Yaban mersininin dünya pazarinda yüksek fiyattan alici bulduguna dikkati çeken Karaca, sunlari kaydetti:

"Üretimin geliserek devam etmesini istiyoruz ve bu konuda çalismalar yapiyoruz. Ihracat degeri olan, katma degeri yüksek, dünya piyasalarinda yüksek fiyattan alici bulan blueberry ürününü Antalya'da da yayginlastiriyoruz. Almanya, Dubai, Isveç, Norveç ve Katar'in ardindan Hong Kong'a da blueberry ihracatina basladik. Geçen yil 67 ton 700 kilogram blueberry ihracati gerçeklestirdik. Yeni yatirimlarla kisa sürede bu rakamlari artirmayi hedefliyoruz."


Haber Kaynak : aa