ANTBİRLİK kütlü pamuk alım fiyatını 4 lira 50 kuruş olarak açıkladı

ANTBİRLİK kütlü pamuk alım fiyatını 4 lira 50 kuruş olarak açıkladı

ANTALYA (AA) - Antalya Pamuk ve Narenciye Tarim Satis Kooperatifleri Birligi (ANTBIRLIK) Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Yavuz, kütlü pamugun kilograminin 4 lira 50 kurustan alinacagini bildirdi.

Yavuz, yaptigi açiklamada, Antalya'da pamuk hasat sezonunun basladigini belirtti.

Kurumun lojistik filosuna ait makinelerle çiftçinin pamugunu seri sekilde tarladan toplamaya basladiklarini bildiren Yavuz, "Bu yil kütlü pamugun kilosunu 4 lira 50 kurustan alacagiz. Çiftçimize, tüm imkanlarimizi kullanarak en iyi fiyati vermeye gayret gösterdik. Lifiyle tekstile, çigidiyle yag sanayisine, küspesiyle de hayvancilik sektörüne ham madde saglamasi dolayisiyla stratejik ürün olan pamukta, bu yil yaklasik 18 bin ton rekolte bekliyoruz." ifadelerini kullandi.

Yavuz, kurum olarak modern tarima öncülük ettiklerini, çiftçinin ekim ve hasat dönemlerinde islerini hizlandirmak için ciddi yatirimlar yaptiklarini bildirdi. Ürün tarladan tesislere gelene kadar lojistik araçlarla hizmet verdiklerini belirten Yavuz, çiftçi ürettikten sonra kendilerinin toplayacagini, tasiyacagini, isleyecegini ve satacaklarini kaydetti.

Pamuk ekiminde yüzde 15'lik azalis olduguna dikkati çeken Yavuz, çiftçilerin susam, yer fistigi, silajlik misir ve tropikal meyve üretimine yöneldiklerini belirtti. Yavuz, bölgenin ürün yelpazesinin genisledigini, üretimin renklenmesinin pamuk adina üzücü ancak tarim adina sevindirici oldugunu ifade etti.Haber Kaynak : aa