Arif usta işlediği taşlara değer katıyor

Arif usta işlediği taşlara değer katıyor

ANTALYA (AA) - ZEHRA TEKECI - Antalya'nin tarihi Kaleiçi'ndeki tas oyma ustasi Arif Çetin, sekillendirdigi, Hitit motiflerini isledigi taslarla hem geçimini sagliyor hem de Türkiye'nin tarihi heykellerinin, motiflerinin tanitimina katki sunuyor.

Çorum'un Bogazkale ilçesinde dünyaya gelen ve çocuk yasta Hattusas Antik Kenti bölgesinde Hitit motiflerini isleyerek tas oymaciligina baslayan Çetin, meslegini 19 yil önce tasindigi Antalya'da da sürdürdü.

Yerli ve yabanci turistlerin yogun olarak bulundugu Kaleiçi'nde dükkan açan sanatçi, Türkiye'ye özgü ve ülkenin farkli yörelerinde bulunan heykelleri, hayvan figürlerini, antik dönemlere ait desen ve çizimleri el isçiligiyle taslara aktariyor.

Geçimini 36 yildir tas oymaciligindan saglayan Çetin'in birbirinden farkli ortaya koydugu eserler, yerli ve yabanci turistlerin ilgisini çekiyor.

- Taslar elinde degerleniyor

Sanatçi Çetin, AA muhabirine, aile üyelerinden esinlenerek bu ise basladigini, taslardan farkli desenler ortaya çikarmayi sevdigini söyledi.

Oyarak ya da çesitli motifler isleyerek taslara deger kattigini aktaran Çetin, "Eserlerimde makine kullanmiyorum, tamamini özel yapim biçaklarla kaziyarak yapiyorum. Eserlerin bazilarini birkaç saatte, bazilarini ise yaklasik bir haftada tamamliyorum." dedi.

Stres seviyesini düsürdügü, uykusuzluk ve kas agrisi problemlerinin giderilmesine yardimci oldugu bilinen "Serpantin" tasini kullanan Çetin, taslari özel olarak temin ettigini kaydetti.

Tas oyma sanatinin zor oldugunu, Antalya'da çok az sayida kisinin bu isi yaptigini anlatan Çetin, bu isin kendisinde tutku haline geldigini dile getirdi.

- Müsterilerin yüzde 90'i yabanci

Yaptigi eserlerin özellikle yabanci turistlerin begenisini topladigini vurgulayan Çetin, hem geçimini sagladigini hem de turizme hizmet ettigini söyledi.

Çetin, eserlerinin yüzde 90'inin yabanci turistler tarafindan satin alindigini belirterek, "Bu is için tasimizi topragimizi kullaniyorum. Türkiye'nin tarihi heykellerini, motiflerini tanitiyorum. Isledigim taslar yabancilarin çok ilgisini çekiyor. Istanbul'a, yurt disina Kore'ye gönderdim. Turistler severek kullaniyor." ifadelerini kullandi.Haber Kaynak : aa