Avokado Mersinli çiftçilerin yüzünü güldürüyor

Avokado Mersinli çiftçilerin yüzünü güldürüyor

MERSIN (AA) - Mersin'in Erdemli ilçesinde alternatif ürün olarak yetistirilmeye baslanan avokado üreticilerinin yüzünü güldürüyor.

Ilçedeki Çesmeli, Kargipinari ve Tömük mahallelerinde alternatif olarak üretimi yapilan avokadoda hasat devam ediyor.

Temmuzda baslayan ve nisana kadar devam edecek hasat, su ana kadar verimli geçerken talebin fazla ve ürünün kilograminin 15 lira olmasi üreticileri sevindirdi.

Erdemli Ziraat Odasi Baskani Rasim Sahin, gazetecilere yaptigi açiklamada, ilçede üretimi yapilan avokadonun son yillarda ragbet görmeye basladigini söyledi.

Ürünün yurt disindan da talep gördügünü dile getiren Sahin, "Ilçe genelinde 700 dekar alandan 2 bin tona yakin ürün yetistiriyoruz. Asiri bir talep söz konusu. Zengin vitamini var. Bu ürünü çiftçilerimiz dalinda 15 liradan satiyor ve bu satistan dolayi çiftçilerimizin yüzü güldü." diye konustu.

Üretici Muhittin Aslan ise bir arkadasinin tavsiyesiyle avokado üretimine basladigini dile getirdi.

Talebin iyi olmasindan dolayi üretim alanini 20 dönüme çikarttigini vurgulayan Aslan, ürününü 15'e yakin ülkeye ihraç ettigini aktardi.

- "Toplandigi gün ihracata gönderme sansina sahibiz"

Aslan, su anki fiyatlarin kendilerini memnun ettigini vurgulayarak, "Ürünü topladigi gün ihracata gönderme sansina sahibiz. Ürünümüz taze oldugu için öncelikli olarak tercih ediliyor ve bu nedenle de talep patlamasi yasiyoruz. Buna dayali olarak ihracatimiz her geçen gün daha da artiyor." ifadesini kullandi.Haber Kaynak : aa