Avokadoda hedef 70 milyon adet üretim

Avokadoda hedef 70 milyon adet üretim

ANTALYA (AA) - Alanya Avokado Üreticileri Birligi Baskani Hilmi Sevilgen, 2020 yilinda Türkiye genelinde 70 milyon adet avokado üretimi gerçeklestirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Sevilgen, gazetecilere, 2020 yilinda avokadoda istenilen verimi, havalarin istedikleri gibi geçmesiyle elde edeceklerini söyledi. Geçen yil 50 milyon civarindaki hasat beklentilerini fazlasiyla yakaladiklarina deginen Sevilgen, avokadoya talebin üretim artisina da yansidigini dile getirdi.

Alanya'da ekili alanin bu yil 45 bin hektara çiktigini anlatan Sevilgen, "Bu yilki hedefimiz 70 milyon adet avokado üretimi." dedi.

Türkiye avokado üretiminin yüzde 70'den fazlasinin Alanya'nin karsiladigini vurgulayan Sevilgen, avokado üretimine yil boyunca devam etmek istediklerini ifade etti.

- "15 milyonu rahat bir sekilde yakalayacagiz"

Sevilgen, Türkiye'de avokado ithalatinin altinci ve yedinci aylarda gerçeklestigini belirterek sunlari kaydetti:

"Avokado satisinda geçen yillarda Ukrayna, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Rusya gibi ülkelere ihracat gerçeklestirdik. Bu ülkelere tekrar ihracat yapacagiz. Bunun yaninda Avrupa'dan da birkaç ülkeyle görüsmelerimiz devam ediyor. Tahminime göre bu yil ihracat yaptigimiz ülkelere 5-6 farkli ülkede eklenecek. Geçtigimiz yil 10 milyon civarinda bir ihracat gerçeklestirmistik. Bu sene 15 milyonu rahat bir sekilde yakalayacagiz."

Alanya ilçesinde 20 yildir avokado üreticiligi yapan Mehmet Zeybek ise 10 dönüm alanda ürettikleri avokadonun fiyatindan memnun oldugunu dile getirdi. Avokadoda fiyatlarin daha iyiye gittigini anlatan Zeybek, "Alanya'da artik mümkün olan her yerde avokado yetisiyor. Insallah daha iyi olur. Bizler de avokado üretim alanini genisletecegiz." dedi.


Haber Kaynak : aa