İlginizi Çekebilir

1

Uyku Uzmanı Prof. Dr. Fidan’dan öğrencilere yarıyılda önemli uyku önerileri

2

Karlı ve buzlu havalara dikkat

3

Soğuk havalar orta kulak enfeksiyonuna zemin hazırlıyor

4

Prostat ameliyatlarında yeni nesil lazer yöntemi: Holep

5

Uzmanlardan çocuklarda görülen salgına karşı uyarı

6

"Yaşama şansı yok" denilen bebek, anne karnındaki operasyonla hayata tutundu

7

Tepebaşı’nın Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden 65 bin 456 çocuk yararlandı

8

Çocuk gelişiminde dikkat edilmesi gerekenler

9

’Omicron hafif geçiyor’a güvenmeyin

10

Yerli aşı TURKOVAC Mersin'de uygulanıyorAvrupa birliğinden Türkiye'nin sağlık sistemine 40 Milyon Avroluk destek

Avrupa birliğinden Türkiye'nin sağlık sistemine 40 Milyon Avroluk destek

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID 19 ile mücadelede Türkiye sahip olduğu güçlü sağlık tesisleri ve sağlık sistemi ile uluslararası platformda model ülke olarak gösteriliyor. Pandemi ile mücadelesine destek olacak, güç katacak yeni sağlık tesisinin yapımı Hatay’ın Dörtyol ilçesinde Sağlık Bakanlığı ve AB işbirliğinde hız kesmeden devam ediyor.   

         Avrupa Birliği'nin 40 milyon Avro’luk hibe finansmanı ile yapılan yeni Dörtyol Devlet Hastanesi bölgede pandemi ile mücadeleye önemli katkı sağlayacak. 2022 yılında açılması planlanan ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda yapımı sürdürülen, hibe yürütücülüğünü Fransız Kalkınma Ajansı’nın (AFD) yaptığı 250 yataklı hastane, proje aşamasında sağlık çalışanı, hasta ve hasta yakını sağlığını en üst seviyede korumayı amaçlayarak tasarlandı. Yapımında son aşamaya gelinen yeni Dörtyol Devlet Hastanesi en üst seviyede teknoloji ve sistemsel özelliklere sahip bir hastane olarak dikkat çekiyor. 

 

         TEK KİŞİLİK ODALAR

         Pandemi boyunca hem Kovid’e yakalanan hastaların hem de diğer hastaların güvenliği düşünülerek tasarlanmış hastanede, hastalar tek kişilik odalarda kalacak. Bu sayede hastane içi koronavirüs bulaşının da önlenmesi bekleniyor. Tek kişilik odalarda kalan hastaların bakımı bu sayede çok daha güvenli olacak. Özel olarak tasarlanmış hasta odaları ihtiyaç duyulan mahremiyeti ve konforu sağlayacak.

 

         ÜÇÜNCÜ SEVİYE YOĞUN BAKIM

         Pandemi sürecinde tedavi, bakım süreçlerinde yoğun bakım ünitesinin, hizmetinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu. Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi ile birlikte 'yoğun bakım hizmetlerinde' ikinci seviyeden üçüncü seviyeye geçecek olması önem taşıyor. Yeni devlet hastanesiyle yoğun bakım başta olmak üzere her alanda daha kapsamlı ve nitelikli sağlık hizmeti verilecek. Daha üst seviyede kapsamlı yoğun bakım hizmetinin verileceği hastane ilerleyen süreçte vaka sayılarının artması ihtimaline karşı hazır olacak.   

        

         HER ODAYA ÖZEL KLİMA

         Bulaşıcı hastalıkların hastane içi yayılımının engellenmesinde hastane klima sistemleri büyük önem taşıyor. Yeni hastane ‘odalara özel’ olarak tasarlanan klimalandırma ve havalandırma sistemleri sayesinde pandemi koşullarına uygun bir şekilde hizmet verecek. Bu sayede hastalar daha güvenli bir sağlık hizmeti almış olacak.