BAŞKAN TARHAN, 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMINI KUTLADI

Kadirli Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan, basında sansürün kaldırılışının 112. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Basının, kamuoyunun bilgilendirilmesinde çok önemli bir görev üstlendiğini belirten Başkan Tarhan, mesajında şunları söyledi:

"24 Temmuz 1908'de gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Günümüzde ise basın, çağdaş ve demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiş, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Basın, milletin müşterek sesidir" sözü basının toplumun aydınlatılması konusunda üstlendiği görevin önemini en güzel şekilde ifade etmektedir. Bu bilinçle hareket eden, kamusal bir görev olan gazeteciliği basın meslek ilkeleri doğrultusunda yapan, toplumun doğru ve gerçek bilgiye ulaşmasını sağlayan basın mensuplarımız son derece önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Bu bağlamda basın kuruluşları ile bu kuruluşlarda görev yapan gazetecilerimize gerek yerel, gerekse ulusal anlamda doğru ve güvenilir bilgiler ışığında kamuoyunun aydınlatılmasını sağladıkları için teşekkür ediyor, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olarak da kutlanan 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutluyorum. Bütün gazetecilerimize çalışmalarında kolaylık ve başarılar dilerim" dedi.