İlginizi Çekebilir

1

Sağlık Bakanı Koca: “Belirtileri Covid-19’a benzeyen enfeksiyonlarda ciddi artış var”

2

Aşı olmayan korona hastasından mesaj: "Aşınızı olun"

3

Ortaöğretim öğrencileri için aşı kampanyası

4

İneğin tekmesiyle çenesi kırılan veteriner hekimle ilgili açıklama

5

6 dünya rekoru kıran kan bağışçısına plaket

6

ABD’li ilaç firmasından hap formundaki Covid-19 ilacı için FDA’ya başvuru

7

Sağlık Bakanı Koca:” 25 Eylül-1 Ekim arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Bursa, Balıkesir, Uşak, Kırklareli, Sakarya, Ardahan, Edirne, Mersin, Denizli, Samsun. Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısın

8

Sağlık Bakanı Koca:” 25 Eylül-1 Ekim arasında, 100.000 kişi içinde bir haftalik toplam yeni Covid-19 vaka sayısı neydi? Yaşadığınız, gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans haritamızdan öğrenebilirsiniz.”

9

Sağlık çalışanlarının dört gözle beklediği ek ödemelerle ilgili Bakan Koca’dan önemli açıklama:

10

Son 24 saatte korona virüsten 217 kişi hayatını kaybetti‘Bebeğinize bu besinleri vermeyin’

‘Bebeğinize bu besinleri vermeyin’

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Birinci, annenin bebeğine verebileceği en güzel, en büyük hediyenin ‘anne sütü’ olduğunu belirterek, "1 yaşına kadar bebeğin beslenmesinde ana besin anne sütüdür. Bir yaşına kadar bebeğimize tuz şeker bal yumurta beyazı bunları vermiyoruz” dedi.
Anne sütünün bebeğin sağlıklı gelişmesi için ‘eşsiz bir besin’ olduğunu ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Birinci, "Bebeğimizi ilk altı ay anne sütü ile besliyoruz. Anne sütüyle beslenmeye en az iki yaşına kadar devam ediyoruz. Çünkü annenin bebeğine verebileceği en güzel, en büyük hediye anne sütüdür. Bu nedenle bebeğimizi öncelikle anne sütüyle beslemeye devam ediyoruz. 6. ayından sonra ek gıdalara geçiyoruz. Öncesinde bazen anneanneler, babaanneler bebek ağlıyor diye aç olduklarını zannederek mamaya başlayabiliyorlar. Ama bizim için en önemli gösterge bebeğin tartı alımıdır” diye konuştu.
Kilo alımı yeterli olan yani günde 20-30 gram kilo alan bebeklerin kilo alımının yeterli olduğunu ve bunun anne sütünün bebeğe yetiyor anlamına geldiğini vurgulayan Dr. Birinci, “Zaten her annenin sütü bebeğine, annede çok ciddi bir problem olmadığı sürece yeterlidir. Bebeğin 6. ayından sonra anne sütünün yanına tamamlayıcı gıdalara geçiyoruz. 1 yaşına kadar bebeğin beslenmesinde ana besin anne sütüdür. Diğer ek besinler sadece çeşitli gıdalarla bebeği tanıştırmak tattırmak amaçlı verilmektedir” şeklinde konuştu.

“Bebeğinize bu besinleri vermeyin”
“Bebeğinize bu besinleri vermeyin” diyen Dr. Birinci, şunları söyledi:
“Ek gıdaya geçişte anneler mutlaka sakin olmalı acele etmemeli önce bir tatlı kaşığı ile tadımlık başlıyoruz. Sonra yavaş yavaş artırıyoruz. Çeşitli gıdaları 1 yaşına kadar bebeğimizle tanıştırmalıyız. Yalnız bir yaşına kadar bebeğimize tuz şeker bal yumurta beyazı bunları vermiyoruz. Bir yaşından sonra tuz ve şekeri az miktarda kullanıyoruz. Bebeğinizi güle güle büyütmenizi diliyoruz.”


Anahtar Kelimeler: ‘Bebeğinize besinleri vermeyin’