BU PORTAKALI GÖRENLER ŞAŞIRIYOR

Osmaniye'de bir vatandaşın evinin kenarında yetiştirdiği 1 kilo 650 gram ağırlığındaki 'şadok' yani diğer adıyla ağaç kavunu, ilk kez görenleri şaşırtıyor. Ağaçta asılı duran meyve, normal bir portakalın yaklaşık 20 kat büyüklüğündeki görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekiyor.
Esenevler Mahallesi Oktar Cirit Sokakta oturan evli ve 6 çocuk babası İsmail Güner (89) yaklaşık 8 yıl önce Mersin ilinden getirdiği 'Şedok' (Ağaç Kavunu) cinsi narencite fidesini bahçesinde iki noktaya dikti. Ağacın 3 yıldır meyve verdiğini ve her yıl 5-6 adet mahsul aldığını ve söyleyen Güner, Çukurova bölgesinde çok yaygın olmayan ağaçta yetişen ürünü görenlerin büyüklüğü nedeniyle şaşırdığını belirtti.  Güner, "Ağaçta yetişerek dallarda asılı duran devasa büyüklükteki portakal bizler kadar görenleri de şaşkına çevirmekte. Koparmak isteyenlere zehirli diyerek engel olmaya çalışıyorum. Bu yıl iki tane meyve verdi. İlk kopardığımı bakkalda tarttırdım 1 kilo 750 gram gelmişti. Şuan ağaçta bulunan da öncekinden yaklaşık 100 gram eksiktir. Koparıp sevdiğim insanlara hediye ediyorum". dedi.
Meyvenin bilinen portakal gibi sulu olmadığına değinen Güner, "Gören herkes hayret ediyor, bu kadar büyük bir portakal olur mu sen bunu nasıl yetirtirdin diyorlar. Bende soranlara 'Vallaha Allah vergisi' diyorum. Çok severim ve meraklıyımdır bitkiyi çiçeği , Allah'ta bunu bana nasip etti. Yetişen meyvelerini dostuma akrabama hediye ediyorum. Bunu görüp de beğenilmeyecek yeri yok, mübarek Allah öyle yaratmış." diye konuştu. 

Haber: İbrahim EMÜL/OSMANİYE