Corendon Airlines, Capital 500'deki sırasını yükseltti

Corendon Airlines, Capital 500'deki sırasını yükseltti

ANTALYA (AA) - Ekonomi dergisi Capital'in Türkiye'nin en büyük özel sektör sirketlerini ortaya koyan Capital 500 arastirmasinda geçen yil 273. sirada yer alan Corendon Airlines, bu yil yerini 66 basamak artirmayi basardi.

Corendon Airlines Mali Islerden Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Olcay Türker, sirketlerin 2019 cirosu baz alinarak yapilan arastirmaya iliskin yaptigi yazili açiklamada, geçen yil 273. sirada yer alan Corendon Airlines'in, bu sene 207. siraya yükselerek basarisini bir kez daha ispatladigini belirtti.

Geçen yil 2 milyar 223 milyon 915 bin 957 liralik net satis ile ulastirma sektörü siralamasinda 6. sirada yer aldiklarini kaydeden Türker, sirket merkezinin yer aldigi Antalya'nin en büyük sirketleri arasinda ise 3. siraya yerlestigini vurguladi.

Listeye 2011'de 431. siradan girdiklerini animsatan Türker, "Geçtigimiz 9 sene içerisinde gerçeklesen Corendon Airlines'in büyüme trendi, Capital 500 listesine de yansidi ve listede yillar içerisinde 224 sira yükselerek 207. siraya yerlestik. 2019 listesine göre ise yerimizi 66 sira daha yükselttik. Bu yükselisin sebebi hem 2019'da hedefledigimiz yolcu sayisina ulasmamiz, birim gelirlerde bir önceki yila göre artis saglanmasi ve döviz kurlarindaki yükselis oldu." ifadelerini kullandi.

Türker, sirketin büyüme stratejisi dogrultusunda 2020 turizm sezonunda da filo ve hat sayisini artirarak ciroyu yükseltmek hedefinde olduklarini, ama salgin sebebiyle kisa vadeli hedeflerde degisiklik yapmak durumunda kaldiklarini vurguladi.

Avrupa'dan Türkiye'deki turistik destinasyonlara olan kisitlamalar dolayisiyla talebin azaldigina dikkati çeken Türker, "Bu sezon, etnik popülasyona hitap eden ve Avrupa'dan Anadolu sehirlerine düzenlenen karsilikli seferlere agirlik veriyoruz. Bir yandan da 2020-2021 kis ve 2021 yaz hatlarimizin hazirligi içerisindeyiz. Umudumuz, 2021 sezonunda turistik talebin artmasi ile büyüme stratejimize kaldigimiz yerden devam etmek." degerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, Corendon Airlines geçtigimiz ay açiklanan "Fortune 500 Türkiye'nin En Büyük Sirketleri" siralamasinda da bir önceki seneye göre 40 sira yükselerek 158. sirada yer almisti.


Haber Kaynak : aa