Denizi olmayan kentten 25 milyon dolarlık balık ihracatı

Denizi olmayan kentten 25 milyon dolarlık balık ihracatı

KAHRAMANMARAS (AA) - Kahramanmaras'ta 48 tesiste bir yilda üretilen 6 bin 700 ton alabalik yurt içi ve yurt disindaki sofralari lezzetlendiriyor.

Kahramanmaras Su Ürünleri Üreticileri ve Yetistiricileri Birlik Baskani Mehmet Aras, AA muhabirine, kentte 42 yildir alabalik üretiminin yapildigini belirtti.

Bölgedeki 48 tesiste yillik ortalama alabalik üretiminin 6 bin 700 ton oldugunu ifade eden Aras, bunun yaklasik 3 bin 800 tonunun ihraç edildigini dile getirdi.

Aras, Kahramanmaras'in alabalik üretiminde üst siralarda oldugunu aktararak, "Denizi olmayan Kahramanmaras'tan 54 ülkeye balik ihracati yapiliyor. Bu ihracattan da yaklasik 25 milyon dolar gelir elde ediliyor." dedi.

Kahramanmaras'ta 30 yildir balikçilik yapan Ibrahim Sari ise agirlikli olarak Arap ülkelerine ihracat gerçeklestirildigini söyledi.

Kentte her yil balik üreticiliginin gelisim gösterdigini, kaynak sularinin çok olmasinin da insanlari bu sektöre tesvik ettigini anlatan Sari, "Azimsanmayacak bir üretim rakamimiz var. Denizi bulunan birçok kentin önündeyiz. Bunun nedeni de barajlarin sayisinin fazla olmasi ve baligin gelirinin iyi olmasidir. Fiyatlar sezona göre degisse de su anda kilosu ortalama 24 liradan satisa sunuluyor ve birçok baliktan uygun." dedi.


Haber Kaynak : aa