Dorçe Prefabrik, volumetrik modüler yapıları 6 kıtaya ihraç ediyor

Dorçe Prefabrik, volumetrik modüler yapıları 6 kıtaya ihraç ediyor

ISTANBUL (AA) - Dorçe Prefabrik Yapi Ve Insaat Sanayi Ticaret AS, volumetrik modüler yapilari kendi bünyesinde tasarlayip 6 kitaya ihraç ediyor.

Dorçe Prefabrik'ten yapilan açiklamaya göre, yeni yapim teknolojileri, yeni yapim metotlari ve yenilikçi malzemeler ile insaat sektöründe geleneksel yapi sistemlerinin aksine "dönüstürülebilir ve çevre dostu" volumetrik modüler yapilarin öne çikiyor.

Mobil yasam, insanlarin ani ve degisen tüm ihtiyaçlarina, evlerinden kilometrelerce uzaklarda modüler yapilar ile en agir iklim kosullarinda hizli ve pratik çözümler sunarken, yerlesik düzendeki yapi sistemlerinde kullanilan stabil mimari çözümleri, yerini ciddi anlamda modüler yapi sistemlerine birakmaya basladi.

Özellikle egitim, eglence ve saglik hizmetleri, konut gibi yasamin birçok alaninda gün geçtikçe modüler yapi sistemlerine olan talep artarken, dogal afet, savas, kitlesel yer degistirme hareketleri gibi olagan disi durumlarda olusan kalici ve geçici konaklama ve yer degisikligi durumu da daha esnek, hizli ve pratik kolay barinma yöntemi olan modüler yasam yapilarinin hizla yayilmasina sebep oluyor.

Hiz gerektiren, zorlu iklim ve cografi kosullarda tamamlanmasi gereken yapilar için modüler sistemler kullaniliyor.

Fabrikada kontrollü olarak üretilen bu elemanlar, daha sonra üniteler halinde sahaya tasinarak burada montaji yapiliyor. Dorçe Prefabrik Yapi Ve Insaat Sanayi Ticaret AS, volumetrik modüler yapilari kendi bünyesinde tasarlayip 6 kitaya ihraç ediyor. Bunlardan biri de Dorçe Prefabrik'in Türkiye’deki üretim tesisinde "flat-pack" olarak üretilip Kazakistan’da bulunan fabrikasina nakledilerek burada volumetrik yapi haline getirildi.

Daha sonrasinda olusturulan volumetrik yapilar kullanilacagi sahaya gönderilerek yan yana ünitelerin gelmesiyle birlikte modüler ana yapiyi olusturdu. Bu tip yapi sistemleri, "volumetrik" yani hacimsel yapilar olarak modüllerin bir araya gelerek daha genis iç hacimler ve daha büyük yapilarin hizla olusmasini sagliyor.

Dorçe’nin Kazakistan-Aktogay’da Bakir Madeni Konaklama Tesisleri Projesi eksi 40 derece iklim kosullarinda "volumetrik" yapi sistemleri ile tamamlandi.


- "Mobil yapilar pratik çözümler sunuyor"


Verilen bilgiye göre, modüler yapi sistemleri sabit modüler yapilar ve mobil modüler yapilar olarak ayriliyor.

Okul, hastane, AVM, klinik, konutlar, idari yapilar, oteller, yurtlar gibi yapilar sabit yapilar olarak sayiliyor. Mobil modüler yapilar sinifina ise karavanlar, modüler konteynerler, karavan-konteynerleri, geçici afet konutlari, vagon-konteynerler, mülteci kamplari, isçi kamplari, dogal afet kamplari gibi yapilar giriyor.

Söz konusu yapilar geleneksel barinma amaciyla kullanilabildikleri gibi afet ve savas bölgelerinde geçici-modüler barinma; santiye, petrol & gaz, maden ve sondaj sahalari ve fabrikalarda is bitimine kadar geçici konut veya kalici yerlesim yapilari olarak da kullaniliyor.

Volumetrik yapilar, modern yasam alanlarinda insanlara birçok avantaj saglarken, mobil yapilar insanlarin degisen ihtiyaçlarina uygun pratik çözümler sunuyor.

Söz konusu yapilar, üst düzey teknoloji ile donatilmis, kendi ihtiyaçlarini karsilayan, hatta enerji kazanimi ve atik dönüsümü gibi alt-yapisal ihtiyaçlarini kendi kendine çözebilen, hafif, kolayca kurulup demonte edilebilen ya da bir konumdan baska bir konuma nakledilebilen kalici veya geçici yapilar olarak biliniyor.


Haber Kaynak : aa